Bu köyde kimse evinden dışarı çıkamıyor

Bu köyde kimse evinden dışarı çıkamıyor
Bu köyde kimse evinden dışarı çıkamıyor
Brezilya'daki Araras köyünde kalıtsal bir hastalığa sahip olan köy sakinleri, güneşin ciltlerine verdiği hasar nedeniyle evlerinden dışarı çıkamıyor.

RADİKAL – Brezilya’nın Sao Paolo kentinde bulunan Araras köyü sakinleri, 800 kişilik nüfusun 600’ünün etkilendiği genetik bir bozukluk nedeniyle, güneş ışığına çıkamıyor. Zira, hastalıktan muzdarip olanların, güneşe çıktıklarında ciltlerinde geri dönülemez hasar meydana geliyor.

Daily Mail’in haberine göre, ‘Xeroderma Pigmentosum’ (XP) olarak bilinen bu hastalıkta cilt, ultraviyole ışınlardan aldığı hasar nedeniyle kendini yenileyemiyor. Hastalık, cilt kanserine de yol açabiliyor. Köy sakinlerinden bir kısmının hastalığın cinsel yolla bulaştığını savunduğu belirtilirken, kimilerine göre ise hastalık “Tanrı’nın verdiği bir ceza .”

Genetik biyologlar ve dermatologlar, köylülerin kalıtsal bir hastalığa sahip olma gerekçesinin birbiriyle evlenen köylüler olduğunu ifade ediyor. ‘XP’ hastalığının herhangi bir tedavisi yokken, köy sakinlerine verilen tek tavsiye güneş ışınlarından korunmaları gerektiği yönünde.

GÖZ KAPAĞINI KAYBETTİ

Köy sakinlerinden Djalma Jardin, hastalığın yüzüne ve cildine verdiği hasar nedeniyle göz kapaklarını kullanılmaz hale gelmesi sonucu, uyumak için gözünün üstüne alçı koyup uyuyor. Jardin, cilt hastalığının ciddiyetini, “Dışarı çıktığım zaman güneşin beni yaktığını hissediyorum. Bir sonraki gün vücudumda noktalar çıkıyor ve yavaşça o noktalar büyümeye başlıyor – tıpkı gözümdeki gibi” sözleriyle anlattı.

Röportaj sonrası durumu ciddileşen Jardin’in hayatını kaybettiği bildirildi. 


  ETİKETLER:

  Röportaj

  ,

  Ceza

  ,

  Köy

  ,

  Mail

  ,

  Güneş

  ,

  zaman