Bu mu halkın katılımı?

Bu mu halkın katılımı?
Bu mu halkın katılımı?

Fotoğraf: REUTERS

Bugün başkanlık yemini eden Putin, 'Halkın siyasi gündeme katılımını artırma istiyoruz' dediği sıralarda, Moskova'daki gösterilerde coplar konuşuyordu.

Radikal.com.tr ve ajanslar - Mart ayındaki devlet başkanlığı seçiminden galip çıkan Putin, görevi müttefiki olarak görülen Dimitri Medvedev'den devraldı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'nda düzenlenen yemin töreninin ardından, 4 yıl sonra yeniden Rusya devlet başkanlığı koltuğuna oturdu.

Rus televizyon kanalları Putin'in 5 kilometre uzaklıktaki Beyaz Ev'den çıkışını, makam aracına binişini ve araç ve yaya trafiğine kapatılmış yollardan Kremlin'e gelişini, saniye saniye canlı yayımladı. Putin, geniş güvenlik önlemleri altında geldiği Kremlin Sarayı'nda, Muhafız Alayı Komutanı'nın selamının ardından çok sayıda davetlinin alkışları arasında yemin töreninin yapılacağı sahneye çıktı.

Devlet başkanlığı görevi Putin'in yemin töreninin ardından sona eren ve yeni dönemde başbakanlık görevini yürütecek olan Dimitriy Medvedev, törende yaptığı konuşmada, ülkedeki reform hareketinin devam etmesinin önemli olduğunu belirterek, "Ekonomik, siyasi ve sosyal alandaki reformların devam ettiğini görmek son derece önemli. Güçlü demokratik bir toplum inşa etmenin tek yolu bu" dedi.

Ülkenin ve özgürlüklerin gelişimi için halkın desteğinin şart olduğunu kaydeden Medvedev, konuşmasını Putin için söylediği şu sözlerle tamamladı: "Halkın büyük çoğunluğu tarafından desteklenen deneyimli biri ve güçlü bir lider."

‘Halkın katılımını sağlayacağız’
Putin de yaptığı konuşmada, Rusya halkının güvenliğinin her zaman en öncelikli konuyu oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi: "Halkımızın güvenliği ve refahı benim için her şeyin üzerinde kalmaya devam edecek. Gelecek yıllar Rusya'nındır. Baltıklar’dan Pasifik Okyanusu'na kadar olan bölgede yaşayanların yaşam standartlarını yükseltmeliyiz. Hedefimizi birleştirmemiz gerekiyor. Siyasi gündemin oluşturulmasına halkın daha fazla katılımını sağlayacağız. Demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz ve yaşayacağız. Dış dünya için de demokratik ve öngörülebilir bir partner olacağız."

Anayasa üzerine el basarak yemin eden Putin'in devlet başkanlığı onuruna, 30 pare top atışı yapıldı. Georgiyevski Salonu'nda yapılan yemin törenini, aralarında İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi, Almanya'nın eski başbakanı Gerhard Schröder ve eski California Valisi Arnold Schwarzenegger'in de bulunduğu yaklaşık 3000 davetli izledi.

200 kişiden 120’si gözaltında
Bu arada, Putin'in yemin törenini protesto için Kremlin Sarayı yakınlarında bir araya gelen yaklaşık 200 kişiden 120'sinin gözaltına alındığı bildirildi. Reuters muhabirleri, polisin coplarla protestocuların kafasına vurduğunu yazarken, protestocuların ise bir yandan polisin kullandığı bariyerleri taşıyıp, bir yandan da çeşitli objeleri polise fırlattığı görüldü. Bazı protestocular ise bayrak direklerini kullanarak polise karşılık verdi. Moskova nehrinin üzerinden geçip Kremlin’e ilerlemek isteyen protestocular, polisin kalkan kullanarak oluşturduğu hattı geçemediler.

Moskova'da dün yapılan protesto gösterisine 20 binden fazla kişi katılmış ve gösterinin sonuna doğru polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmada 400'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Rus haber ajansı RİA Novosti, Boris Yeltsin dönemi Başbakan Yardımcılarından Boris Nemtsov'un da gözaltına alınanlar arasında bulunduğunu kaydetti. Muhalefet liderlerinden Alexei Navalny ve Sergei Udaltsov da tutuklananlar arasındaydı.

Pek çok protestocu, Putin’in 12 yıldır Rusya’yı kontrol ediyor olmasına kızdığı için meydanlara iniyor. Protestocuların birçoğu da, ülkeye 3. kez başkanlık edecek olan Putin’in politik ve ekonomik reformları sekteye uğratacağını, ülkeyi tekrar ve tekrar aynı isimlerin yönetmesinden bıktıklarını söylüyor.

Bu kez işler kolay olmayacak
Analistler, 6 yıllığına Kremlin'e geri dönen Putin için işlerin kolay olmayacağını, reform sözlerinin sözde kalmaması ve mutlaka somut bir şekilde pratiğe dökülmesi gerektiğine dikkati çekiyorlar.

BBC'nin Moskova'daki muhabiri Steve Rosenberg, Putin'in devlet başkanlığı yeminini bir zamanlar Rus çarlarının tahta çıktığı yer olan Kremlin Sarayı'ndaki bir salonda ettiğini söylüyor. Rosenberg, Putin'in 6 yıl iktidarda kalması durumunda, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'den bu yana en uzun süre iktidarda kalmış Rus lider olacağını da belirtiyor.

BBC muhabirine göre, Putin'i yeni dönemde ülke siyasetinin yapısında büyüyen çatlaklar, ekonomik büyümede yavaşlama ve Kuzey Kafkaslar'da devam eden şiddet olayları gibi zorlu sorunlar bekliyor.