Bu oylar say say bitmez

Bu oylar say say bitmez
Bu oylar say say bitmez
Hindistan 7 Nisan'da başlayıp 12 Mayıs'ta sona erecek seçim sürecine girdi.

Hindistan’da genel seçim tarihi belirlendi. Seçim Komisyonu, 9 aşamalı seçimlerin 7 Nisan’da başlayacağını ve 12 Mayıs’ta sona ereceğini açıkladı. 9 günde yapılacak seçimler, seçmen sayısı ile de dünya rekoru kırdı. Komisyon’un verilerine göre seçimlerde 814 milyon Hintli sandık başına gidecek. Hindistan’daki genel seçimler, dünyanın en geniş kapsamlı federal parlamento seçimleri olma özelliğine sahip. Ülkede 2009 genel seçimlerinde de seçmen sayısı 714 milyondu. Seçim sonuçlarının 16 Mayıs’ta açıklanması bekleniyor.
Son kamuoyu yoklamaları, tartışmalı Başbakan adayı Narendra Modi liderliğindeki ana muhalefetteki Bharatiya Janata’nın (BJP) genel seçimlerde en büyük tek parti olarak ortaya çıkacağını gösteriyor. Ancak anketlere göre BJP, kendi hükümetini kuracak çoğunluğa sahip olamayacak.
İktidarda bulunan Kongre Partisi liderliğindeki koalisyon hükümetinin de yolsuzluk skandalları, yüksek enflasyon ve küçülen ekonomi nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldığı biliniyor.
Hindistan’da 11 yerel partinin bir araya gelmesiyle 25 Şubat’ta oluşturulan Üçüncü Cephe de genel seçimlerde Kongre ve BJP partileriyle yarışacak. Yeni Delhi’de 2013 yılında kurulan eski bürokrat Arvind Kejriwal’ın liderliğindeki Aaam Aadmi Partisi de bu genel seçimlerde ilk kez rekabet edecek.

SEÇİM ÖNCESİ ÇATIŞMALAR

Bu arada seçim öncesi gerginlik de tırmandı.

Aam Aadmi Partisi üyeleri, Bharatiya Janata’nın başkent Yeni Delhi’deki bürosuna saldırı düzenledi. Rakip siyasi partilerin üyeleri arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı. Polis, 14 kişiyi gözaltına aldı.
Ülkenin kuzeyindeki Uttar Pradeş eyaletinin başkenti Lucknow’da da rakip siyasi partilerin destekçileri arasında çatışmalar çıktığı kaydedildi.