'Bu yaşlı cadaloz, şaşı adamdan beter'

'Bu yaşlı cadaloz, şaşı adamdan beter'
'Bu yaşlı cadaloz, şaşı adamdan beter'
Uruguay lideri Mujica'nın Arjantin'in halef-selef liderleri Kirchner çiftini 'kıyaslayıp' "Bu yaşlı cadaloz, şaşı adamdan beter" demesi diplomatik kriz yarattı.

Açık mikrofon kazalarının son kurbanı Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica oldu. Sarandí Grande’deki basın toplantısı öncesinde mikrofonunun açık kaldığını fark etmeyen Mujica’nın, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile 2010’da hayatını kaybeden kocası ve selefi Nestor Kirchner hakkında sarf ettiği sözler iki ülke arasında ipleri gerdi. Mujica, göz tembelliğinden mustarip Kirchner ile ithalata kısıtlama ve döviz piyasasına sıkı kontrol getirerek Uruguay’ın ekonomisini kötü etkileyen Devlet Başkanı Kirchner’i ‘kıyasladı’: “Bu yaşlı cadaloz, şaşı adamdan beter. Adam en azından politikacıydı. Bu kadın inatçı.”
Mujica’nın yanındaki yetkiliye fısıldayarak sarf ettiği bu ‘gafın’ basında ses kaydı olarak yayını kriz yarattı. Mujica birkaç saat sonra “Arjantin’den bahsetmiyordum. Başka açıklama yapmayacağım” dese de, Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timerman çoktan kınama yayımlamıştı.

Uruguay elçisine nota verildi

“Bu yorumlar kabul edilemez ve iftira nitelikli. Merhum Kirchner’in anısına saygısızlık edildi” eleştirisi yapan Timerman, bununla da yetinmeyip Uruguay’ın Arjantin Büyükelçisi Guillermo Pomi’ye nota verdi. Notada, Kirchner’in Mujica’yı ‘dost’ olarak gördüğü vurgulanırken, Devlet Başkanı Kirchner’in yorum yapmayacağı belirtildi. Bu gaf, Latin Amerika’nın ‘yakın dost’ sol kuşak liderlerinin imajını da zedeledi. Venezüella’nın martta ölen lideri Hugo Chavez’in başını çektiği sol kuşağı, 2003’te iktidara gelerek sürdüren Nestor Kirchner, 2007’ye dek süren başkanlığında reformlar ve insan haklarında ilklere imza atmıştı. Halefi Cristina Kirchner de eşinin ‘kirchnerismo’ fenomenini sürdürdü.
2005’e dek 150 yıl cuntacı veya sağcı liderlerin hükmettiği Uruguay’da eski gerilla lideri Mujica, 2010’da selefi Tabare Vasquez’den sonra 2. solcu başkan oldu. Mujica, 1960’larda ABD destekli sağ iktidarları devirmek için silahlı eylem düzenleyen Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin (Tupamaro) kurucularındandı.