Buazizi'nin annesi devrim şehitlerine daha fazla saygı istedi

Buazizi'nin annesi devrim şehitlerine daha fazla saygı istedi
Buazizi'nin annesi devrim şehitlerine daha fazla saygı istedi
Tunus'ta devrimin yıl dönümünde kendini yakarak devrimi başlatan Muhammed Buazizi'nin annesi devrim şehitlerine daha fazla saygı ve ilgi gösterilmesini istedi

TUNUS - Tunus'ta pazar arabasının güvenlik güçlerince alınmasının ardından 2 yıl önce kendini yakarak devrimi başlatan Muhammed Buazizi'nin annesi Menubya Buazizi, devrim şehitlerine daha fazla saygı ve ilgi gösterilmesini istedi.

Menubya Buazizi, devrimin hedeflerine ulaşması için hükümeti kente gereken ilgi ve desteği göstermeye davet etti.

Buazizi, “Devrimin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, az sayıdaki bazı icraatlar dışında Sidi Bouzid ve çevre kentlerdeki halk haklarını henüz tam anlamıyla elde etmiş değil” dedi.

‘OĞLUMUN KENDİNİ YAKTIĞI GÜN DEVRİMİN İLK GÜNÜDÜR’
Oğlunun kendini yaktığı gün olan 17 Aralık'ın milli bayram ilan edilmesini isteyen Buazizi'nin annesi, “Sidi Bouzid halkı 17 Aralık 2010'da ayaklandı. Oğlumun kendini yaktığı gün devrimin ilk günüdür” diye konuştu.

Devrimin ikinci yılı münasebetiyle dün Tunus devrimiyle özdeşleşen Sidi Bouzid kentinde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Munsıf el-Merzuki, konuşmasında 17 Aralık gününü Tunus devrim tarihi olarak nitelemiş, Tunus'un devrik lideri Zeynelabidin bin Ali'nin ülkeyi terk ettiği 14 Ocak gününün de zafer bayramı olduğunu söylemişti.

Merzuki'nin konuşması sırasında, Tunus devriminde hayatını kaybedenlerin yakınları, sanıkların askeri mahkemelerde değil, sivil mahkemelerde yargılanmasını istemiş ve hükümet aleyhinde attıkları sloganlar ile Merzuki'yi protesto etmişti.

Öte yandan sol ve Marksist eğilimli partileri bünyesinde barındıran Halk Cephesi ise 17 Aralık Tunus devrimi yıl dönümü kutlamalarını boykot etme ve ülkede yas ilan etme çağrısında bulunmuştu.

aa