Budist rahip dokuz gün yemedi, içmedi, uyumadı

Budist rahip dokuz gün yemedi, içmedi, uyumadı
Budist rahip dokuz gün yemedi, içmedi, uyumadı
Japonya'da 41 yaşındaki Budist rahip Kogen Kamahori, dokuz gün boyunca hiçbir şey yemeyerek, içmeyerek ve uyumayarak 1945'ten bu yana dayanıklılık testini gerçekleştiren dokuzuncu rahip oldu.

RADİKAL - Japonya 'da 41 yaşındaki Budist bir rahip, "doiri" adı verilen ritüel için dokuz gün hiçbir şey yemedi, içmedi ve uyumadı. Kogen Kamahori, son sekiz yılda ülkede bu ritüeli gerçekleştiren ilk rahip oldu. Böylece 1945'ten beri bu dayanıklılık testini gerçekleştiren rahip sayısı dokuza çıktı.

Kamahori, "Mabede giriş" anlamına gelen doiri ritüeli sırasında Budizm'de kutsal kabul edilen Acala'nın sözlerini 100 bin kez tekrarladı. Tendai mezhebine mensup rahipler, 'doiri'yle, güçlü bir savaşçı figür olan ve 'ateş saçan kılıcıyla inananları koruduğuna inanılan 'bilgelik kralı' Acala'nın kendi bedenlerinde can bulacağına inanıyor.

Doiri, "1000 gün yürüyüşü" olarak bilinen yedi yıllık bir eğitim programının parçası. Rahiplerin bu kapsamda 1000 günde dağın çevresini yürüyerek dolaşmaları gerekiyor. Eğitimine 2011'de başlayan Kamahori'nin iki yıl içinde 40 bin kilometre daha yürümesi gerektiği belirtiliyor. ( BBC Türkçe


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  BBC

  ,

  BBC Türkçe

  ,

  rahip

  ,

  Budist

  ,

  eğitim