'Bugün cami, yarın cihat'

'Bugün cami, yarın cihat'
'Bugün cami, yarın cihat'
Rusya'da 4 Kasım Ulusal Birlik Günü'nde başta başkent Moskova ve St. Petersburg'da bir araya gelen ırkçı gruplar, 'Rus Yürüyüşü' adıyla göçmen karşıtı eylemler düzenledi.

Moskova ’daki eylemin yeri olarak Azerbaycanlı Orhan Zeynalov’un 10 Ekim’de Rus vatandaşı Yegor Şerbakov’u bıçaklayarak öldürdüğü Biryulyevo semtinin seçilmesi dikkat çekti. Şerbakov’un ölümü Müslümanlara ve göçmenlere tepkileri artırırken, Biryulyovo’da sokakları dolduran göstericiler Kafkaslar ve Orta Asya ’daki eski Sovyet cumhuriyetlerinden göçmenlerin çalıştığı dükkânlara saldırıp yağmalamıştı.
Dünkü ‘Rus Yürüyüşü’nde ise eylemcilerin taşıdıkları Rus İmparatorluğu bayrakları, Nazi sembolleri ve ırkçı pankartlar dikkat çekti. ‘ Bugün cami , yarın cihat’ ve ‘Gençler toleransa karşı’ yazılı pankartların taşındığı eyleme katılan bir gösterici, “Ruslar, etnik Slavlar olarak buradayız” derken, sırtında çocuğunu taşıyan dazlak kafalı bir diğeri “Buradaki herkes Rus. Çocukların korkmasına gerek yok” diye konuştu.

Moskova'da ırkçı isyan

Basına göre, 8-10 bin kişinin katıldığı gösterinin organizatörlerinden Dmitri Dyomuşkin ise rakamı 20 bin olarak verdi. Gösteride bazı maskeli eylemcilerle polis arasında da arbede çıktı. Polis, ‘Nazi selamı verdikleri ve Kafkas ile Orta Asya kökenli gibi görünen kişilerin kullandıkları araçların camlarını kırıp zarar verdikleri’ gerekçesiyle 30 göstericiyi tutukladı. (MOSKOVA/AP)


  ETİKETLER:

  Nazi

  ,

  moskova

  ,

  Bugün

  ,

  Cami

  ,

  Asya

  ,

  Karşı