Bulgar hükümetini elektrik çarptı

Bulgar hükümetini elektrik çarptı
Bulgar hükümetini elektrik çarptı
Yüksek elektrik faturası eylemleri ve orantısız polis şiddeti Bulgar hükümetini istifa ettirdi. Borisov "Polisin halkı darp ettiği hükümette ben yokum" dedi.

AB’nin en yoksulu Bulgaristan’da, tasarruf önlemleri ve 2004’te özelleştirilen enerji sektörü hükümetin başını yedi. Elektrik faturalarının yükselmesi nedeniyle 2 haftadır ülke genelinde düzenlenen protestolar ve polisin eylemlerde ‘orantısız şiddete’ başvurması sonucunda üzerindeki baskılar artan Başbakan Boyko Borisov, hükümetinin istifa ettiğini açıkladı. Borisov’un istifası, başta başkent Sofya olmak üzere on binlerin katıldığı ülke çapındaki gösterilere polisin müdahalesiyle çıkan olaylarda önceki gün 25 kişinin hastanelik olması ardından geldi.
Borisov, meclisteki konuşmasında, kabinede değişikliğin yetersiz kalacağına inandığını belirterek “Artık atılabilecek en mantıklı adım erken seçim olacak” dedi. Borisov, herhangi bir geçiş hükümetinde yer almayacağını vurgulayıp hem eylemcilere hem polise yüklendi: “Polisin insanları darp ettiği bir hükümetin lideri olmak istemiyorum. Çatışmalarda dökülen her damla kan, bizim için utançtır. Bizler onur ve itibar sahibiyiz. Halktan aldığımız iktidarı bugün ona iade ediyoruz. Protestolarla korkutulmak istemiyoruz. Diyaloğun yerini protesto tehditlerinin aldığı hükümette ben yokum. Son 4 yılda elimizden geleni yaptık. Madem halk, devletin sokak tarafından yönetilmesini istiyor, o zaman hodri meydan.”

Batman’in vaatleri yetmedi

2004’teki özelleştirmeden sonra kendi aralarında ülkeyi üç bölgeye ayırıp paylaşan ve bir anlamda tekelleşen Çek Cumhuriyeti’nden CEZ ve Energo Pro ile Avusturya’dan EVN firmalarının, son 2 ayda faturalarda 3-5 katlık artışa gitmesi tepki yaratmıştı. Eski bir bodyguard olan ‘Batman’ lakaplı Borisov’un, tekrar kamulaştırma isteyen protestocuları yatıştırmak için bazı adımlar atması da, fatura protestosunun hükümet karşıtı kitlesel eylemleredönüşmesini önlemeye yetmedi. Maliye bakanını azleden Borisov, orta Avrupa ’nın en büyük enerji şirketi CEZ’in lisansının iptal edileceğini ve diğer firmalara da yüklü cezalar kesildiğini açıklarken, 1 Mart’tan itibaren de elektrik fiyatlarının yüzde 8 indirileceği sözü vermişti.
Hükümetin istifası bugün mecliste oylamaya sunulacak. Meclisteki siyasi partiler ise Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’den, teknokrat hükümet kurulmasını ve temmuz için planlanan genel seçimlerin öne çekilip tarih belirlemesini istedi.