Bulgaristan-Türkiye sınırında Paris katliamı gözaltısı

Bulgaristan-Türkiye sınırında Paris katliamı gözaltısı
Bulgaristan-Türkiye sınırında Paris katliamı gözaltısı
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya geçen hafta yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı gerçekleştiren Şerif ve Said Kuaşi kardeşlerle bağlantısı olduğu öne sürülen Fransa vatandaşı Fritz-Joly Joachin, Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçerken gözaltına alındı.

RADİKAL - Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisinin ofisinde 12 kişiyi öldüren Şerif ve Said Kuaşi kardeşlerin suç ortağı olduğu iddia edilen Fransa vatandaşı bir kişi Bulgaristan'da gözaltına alındı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonunun (BNT) Başsavcılık Sözcülüğü'ne dayandırdığı haberinde, Fritz-Joly Joachin adlı 28 yaşındaki şüpheli hakkında Avrupa genelinde gözaltı emri bulunduğu bildirildi. Haiti asıllı Joachin'in Fransa'ya iadesi için prosedürün başlatıldığı belirtildi.

Zizek: Dinci köktenciliği ancak laik sol yenebilir


Bulgaristan Başsavcılığı'nın verdiği bilgiye göre, Joachin 1 Ocak'ta 3 yaşındaki oğlu Abdel Rahman ile Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda Bulgaristan'dan Türkiye 'ye geçmek isterken gözaltına alındı. Fransız savcılık makamlarının iki ayrı gerekçeyle Joachin'in iadesini talep ettiği ifade edildi. Bulgaristan'daki Haskovo (Hasköy) Savcılığı'na ulaşan ve Joachin'in eşinin iddiasına dayalı ilk iade talebi, Joachin'in oğlunu annenin izni olmadan sınır dışına çıkartmasına ilişkin. Joachin'in 1 Ocak'ta bu nedenle sınır kapısında durdurulduğu bildirildi.

Katliamdan sonraki ilk Charlie Hebdo kapağında da Hz. Muhammed var

Charlie Hebdo grafikeri: Dolapta saklandım

İADE KARARI 16 OCAK'TA

Bulgaristan'a 12 Ocak'ta ulaşan Paris Savcılığı kaynaklı diğer iade talebinde ise zanlının "komplo kurmak ve terörist eylemler planlamaktan" arandığı ifade edildi. Joachin'in gözaltında tutulduğu Hasköy şehrindeki bölge mahkemesinin, iade prosedürü ile ilgili kararını 16 Ocak'ta alması bekleniyor. (AA)

Dünyayı kara kara düşündüren gerçek: 7 bin hayalet IŞİD'çi var

Kuaşi'nin pop müzik dinleyen komşusunu dövdüğü ortaya çıktı