Bulgaristan'da referandum boşa gitti

Bulgaristan'da referandum boşa gitti
Bulgaristan'da referandum boşa gitti
Bulgaristan'da nükleer enerji referandumuna katılım düşük kalınca Başbakan Borisov "referandum kriz ortamında yapılmış anlamsız bir harcama olarak hatırlanacak" dedi.

SOFYA - Bulgaristan 'da "Yeni bir nükleer santral kurularak nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi?" sorusu için yapılan referanduma katılım düşük oldu. Başbakan Boyko Borisov, referandumun geçerli olabilmesi için gereken katılım gerçekleşmediğini belirterek, "Yaptığımız masraflar da boşa gitti. Öyle olacağını zaten bekliyorduk" dedi.

Ülkede dün, yeni bir nükleer santral kurularak nükleer enerji sektörünün geliştirilip geliştirilmemesi konusundaki düşüncesi sorulan Bulgar halkı, iki kamuoyu araştırma kuruluşunun verilerine göre, referanduma az bir ilgi gösterdi ve katılım yüzde 20 civarında kaldı.

Başbakan Boyko Borisov da, referandumun geçerli olabilmesi için gereken katılım oranına ulaşılamadığına dikkati çekerek, "Referandumun yapılması için toplanan 500 bin imza boşa gitti. Yaptığımız masraflar da boşa gitti. Öyle olacağını zaten bekliyorduk. Boş bir çabanın sonucunu gördük" açıklamasında bulundu.

Merkez Seçim Komisyonu'nun kesin sonuçları 3 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Muhalefetteki Sosyalistlerin çabalarıyla yapılan referandumun geçerli olabilmesi için, oy kullanan seçmen sayısının ülkedeki son parlamento seçiminde oy kullanan 4,3 milyon kişinin altında kalmaması gerekiyor. (aa)