Bulgaristan'da Türkiye'yi savunan genel başkan görevinden uzaklaştırıldı

Bulgaristan'da Türkiye'yi savunan genel başkan görevinden uzaklaştırıldı
Bulgaristan'da Türkiye'yi savunan genel başkan görevinden uzaklaştırıldı
Bulgaristan'da, Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'yi haklı bulan Hak ve Özgürlükler Partisi genel başkanı Mestan görevden alındı.

RADİKAL - Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve parlamentoda üçüncü büyük gruba sahip olan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesini desteklediği için görevinden uzaklaştırıldı. Mestan, partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırıldı ve aynı zamanda partisinden de ihraç edildi.

HÖH basın merkezinden yapılan açıklamada, gelecek mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen olağan kongreye kadar partinin üç milletvekilinden oluşan Başkanlık Kurulu tarafından yönetileceği açıklandı. Başkanlık Kurulu, milletvekilleri Mustafa Karadayı, Ruşen Riza ve Çetin Kazak tarafından oluşuyor.

Putin: Sovyetler Birliği'ni geri getirmeye çalışmadığımıza kimse inanmak istemiyor

ANADİL SORUNUNU AİHM'E TAŞIMIŞTI

HÖH partisindeki başkanlık krizinin Doğan'ın Rusya yanlısı tutumundan kaynaklandığı savunuluyor. Ülkedeki siyasi gözlemciler, HÖH'ün kurucusu ve iki yıldır da partinin onursal başkanlığını yapan Ahmet Doğan'ın Lütfi Mestan'ın Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olmasından rahatsız olduğu görüşünde.

Hersh: ABD ordusu Esad'a istihbarat desteği verdi

Doğan'dan farklı olarak Mestan'ın ülkedeki Türk ve Müslümanların problemlerinin çözümü için daha fazla çaba harcadığına dikkati çeken gözlemciler, Mestan'ın anadili sorununu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar taşıdığını hatırlatıyor. Bulgaristan'daki Türklerin siyasi temsilcisi konumundaki muhalefet HÖH Partisi ülkede üçüncü siyasi güç konumunda ve 240 sandalyelik Bulgar parlamentosunda 36 milletvekiline sahip.

Rusya'dan karakutu açıklaması

'YİNE O BİLDİRGEYİ OKURDUM'

Mestan, liderlikten alındığı ve partiden ihraç edildiği toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Rus uçağıyla ilgili parti olarak Türkiye ve NATO'nun tutumunu desteklemelerinin hata olmadığını savunmuştu. Anadili gibi ülkedeki Türklerin problemlerini gündeme getirmesinin ve Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmasının birilerini rahatsız ettiğini ifade eden Mestan sözlerine şöyle devam etmişti:

"NATO açısından komşu ve dost ülkeyi destekliyorsun ve dengeyi bozdun diyor bana. Biz dengeyi yeniden buluyoruz. Biz tarafsız bir ülke değiliz, biz Sırbistan değiliz. Sırbistan, NATO üyesi değil. O kendini Rusya ile NATO arasında görebilir ve o açıdan balans aramaya çekilebilir ancak Bulgaristan önce kendini NATO üyesi olarak görecek. Rus uçağıyla ilgili krizde partinin tutumunu aktardım. Partinin bildirgesiyle gurur duyuyorum ve önceden partiden ihraç edileceğimi bilsem dahi söz konusu bildirgeyi tekrar okurdum çünkü bizim başka yolumuz yok. Çünkü doğru yol budur. Rahmetli annem doğruluğun kıl gibi ince olduğunu ama kopmadığını söylüyordu. İnşallah kopmaz." (AA)

Rusya, 1997'de imzalanan Türk-Rus antlaşmasından çekiliyor