'Burger kralları' Dünya Ticaret Örgütü'nde anlaştı

'Burger kralları' Dünya Ticaret Örgütü'nde anlaştı
'Burger kralları' Dünya Ticaret Örgütü'nde anlaştı
ABD Başkanı Başkanı Barack Obama, hükümetinin, Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne katılmasının destekleyeceğini bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerika'yı ilk kez ziyaret eden 'sıkı dostu' Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'i hamburgerciye götürdü. Arlington’daki Ray’s Hell Burger’de Obama bol soğanlı, domatesli ‘cheeseburger’in yanında buzlu çay içerken, çeddar peynirini tercih eden Medvedev mantarlı, burgerle birlikte kola içti.

ABD’DEN RUSYA’NIN DTÖ’YE KATILMASINA DESTEK
ABD’de temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile biraraya gelen Obama, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Amerikalı müzakerecilerden Rusya’nın DTÖ’ye üyeliği konusundaki görüşmelerin hızlandırılması talebinde bulunacağını söyledi.

"Rusya’nın yeri DTÖ’dür" ifadesini kullanan Obama, Rusya’nın üyeliğinin dünyanın çıkarına olduğunu vurguladı. Görüşmede Kırgızistan konusunun da ele alındığını belirten Obama, bu ülkeye insani yardım koordinasyonu konusunda Rusya ile anlaştıklarını açıkladı.

Afganistan’daki Amerikan askerleri ve NATO öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı Orgeneral Stanley McChrystal’in görevden alınması kararına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Obama, bunun bir politika değişikliği değil, bir kadro değişikliği olduğuna dikkati çekti. Obama, McChrystal’in yerine bu göreve getirilen General David Petraeus’un, ABD’nin Afganistan stratejisini uygulamak konusunda hiç duraksamayacağını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev de basın toplantısında, Moskova’nın etnik çatışmalara sahne olan Kırgızistan’a barış gücü askerleri göndermeyi planlamadığını söyledi.

Medvedev, Kırgızistan’da bir bölünmeye karşı uyarıda bulunarak, seçimlerin ardından bu zor duruma karşı koyacak kapasitede bir iktidarın oluşturulacağı ümidini taşıdıklarını belirtti. (ap, aa)


    ETİKETLER:

    NATO