Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak

Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak
Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak
Burkan El Fırat güçleri, Tel Abyad'dan Arap ve Türkmenler'in çıkarılıp kentin demografisinin değiştirildiği iddialarını yaptığı açıklamayla reddetti ve kentte ortak yönetim kurulacağını bildirdi.

RADİKAL - Kobani’de basın açıklaması yapan Burkan El Fırat Operasyon Odası’na bağlı Suwar El Rakka (Rakka Süvarileri) Tugayı Komutanı Ebu İsa, etnik yapıların Tel Abyad’dan çıkarıldığı iddialarını reddetti ve kentte tüm yapıların yer aldığı bir meclisin kurulacağını söyledi.

Ebu İsa, “Burkan El Fırat’ın halkı Tel Abyad’da göç etmeye zorladığı iddiaları gerçeklerden uzaktır. Bunlar sadece IŞİD’in basın propagandalarıdır” dedi.

Kobani Kantonu Dışişleri Sorumlusu İbrahim Kurdo da Tel Abyad’ın (Girêspî) yeni yönetiminin Kürtler, Araplar, Türkmenler ve Ermeniler’den oluşacağını”" söylemişti.

15 Haziran’da Burkan El Fırat ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçleri, koalisyon hava kuvvetlerinin desteğiyle IŞİD’i Tel Abyad’dan çıkarmıştı. Kentin kontrolünden sonra Suriye muhalefetine yakın bazı çevreler ile Türkiye 'de hükümet yanlısı medya ve hükümet, YPG’nin Tel Abyad’ da Türkmen ve Araplar’a karşı baskı uyguladığını iddia etmiş, sözkonusu iddiaya ilişkin ise herhangi bir belge sunulmamıştı.

Konuyla ilgili YPG’den yapılan yazılı açıklamada ise, “Tel Abyad’da IŞİD’e karşı büyük bir başarı elde ettik. Elde edinilen bu başarı kimi çevrelerce karalanmak isteniyor” denilmişti. (Rudaw)