Burkina Faso'da askeri darbe!

Burkina Faso'da askeri darbe!
Burkina Faso'da askeri darbe!

Burkina Faso geçici Cumhurbaşkanı Michel Kafando

Burkina Faso'da, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, kabine toplantısını basarak geçici Devlet Başkanı Kafando, Başbakan Zida ve bakanları tutukladı. Muhafızlar, ülkedeki siyasi kurumları dağıttığını açıkladı.

RADİKAL - Afrika’nın batısındaki Burkina Faso’da ordu kontrolü ele geçirdi. Ülkede darbe tedirginliği yaşanırken, geçici hükümet dağıtıldığı ve Geçici Başkan ’ın artık iktidarda olmayacağı haberi de bu sabah ulusal radyo ve televizyondan duyuruldu. Yarbay Mamadou Bamba, ulusal televizyon kanalında yaptığı açıklamada, "Yeni 'Milli Demokrasi Konseyi'nin geçiş rejimine son verdiğini ve geçici cumhurbaşkanının tüm yetkilerinin alındığını" duyurdu. Bamba, "Ulusal Geçiş Konseyi dağıtıldı. Bir hükümet kurmak, kapsayıcı ve barışçıl seçimlere öncülük etmek için geniş kapsamlı görüşmeler sürdürülüyor" dedi.

Ordu, başkent Ouagadougou’da bulunan parlamentonun dışına barikatlar kurarak dün Bakanlar Kurulu’nu basmış, geçici görevdeki Başkan Michel Kafando, Başbakan Yacouba Isaac Zida ve birçok bakanla birlikte tutuklanmıştı. 

Ülke önümüzdeki ay yapılması beklenen seçimlere hazırlanıyordu. Geçen sene Ekim ayında uzun yıllardır hüküm süren Blaise Compaore başkanlık koltuğundan alınmış, görevler geçici liderlere devredilmişti.

Ordunun kontrolü ele geçirdiği haberi uluslararası çapta da yankı buldu. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler de kontrolün ordu tarafından ele geçirilmesini kınadı.

BM Genel Sekreteri Ki-moon, bu bağlamda, Kafando, Zida ve diğer bakanların bir an önce salıverilmesi için çağrıda bulundu ve olayın “Burkina Faso’nun Anayasa ve Geçiş Dönemi Kuralları’na alenen aykırı olduğunu” ifade etti.

Yarbay Mamadou Bamba

Ban Ki-moon, BM’nin geçici Başkan Kafando ve diğer geçici liderlerin arkasında durduğunu kaydederek, seçimlere yaklaşırken ülke halkı için barışçıl bir geçiş dönemi sağlanması gerektiği çağrısında bulundu.

Güney Afrika Editörler Forumu Başkanı Mathatha Tsedu da Güney Afrika’nın öncü haber sitesi News24.com’a yaptığı açıklamada “Başbakan ve iki bakan hala tutuklu. Campaore Partisi binalarına zarar verildi" dedi ve kentteki gelişmeler ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Ara sıra silah sesleri duyuldu ancak bunun insanları devrim meydanından uzaklaştırmak için havaya atılan silah sesleri olduğunu düşündük. Geçici sözcü Moumina Cheriff SY, şu anda hükümette hala özgür olan tek lider. Cheriff Burkina halkına devrimlerini savunmaları, harekete geçmelerini ve özgürlük meydanına toplanmaları için çağrıda bulundu." (DHA)

Burkina Faso'da aynı günde üç darbe nasıl oldu?

Askerler, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'da Cumhurbaşkanlığı dışında toplanan kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

Burkina Faso'da gösteriler hükümeti devirdi