Bütçe yoksa gezi de yok

Bütçe yoksa gezi de yok
Bütçe yoksa gezi de yok
ABD'deki hükümet kurumlarını kapatan ödenek krizi nedeniyle Obama 2 kritik zirveye katılacağı Asya gezisini iptal etti.

ABD Kongresi’nin maaşlar için ek bütçe talebine onay vermemesi sonucu hükümetin 17 yıl sonra kepenk indirmek zorunda kalması Başkan Barack Obama’nın dış ilişkilerini de vurdu. ‘Bütçe sıkıntıları’ nedeniyle önce Malezya ve Filipinler ziyaretini iptal eden Obama, 6-12 Ekim’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen Asya- Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısına ve Brunei’deki Doğu Asya zirvesine katılamayacağını açıkladı. Obama’nın dün Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyon’u arayarak geziyi iptal etmek zorunda kaldığı için özür dilediği açıklandı. Enformasyon Bakanlığı “Zirveyi iptal etmeyeceğiz ama Obama’nın gelemeyecek olmasını beklemiyorduk” diyerek hayal kırıklığını dile getirdi. Obama, Brunei Sultanı Hassan el Bolkiah’ı da arayarak ziyareti iptal ettiğini bildirdi. Beyaz Saray, ‘pek çok kurumun kapanması yüzünden yurtdışı gezilerinin zorlaştığını’ ve ‘kararın Obama’nın hükümeti yeniden işler hale getirebilmek için Cumhuriyetçileri ikna etme kararlılığının göstergesi olduğunu’ açıkladı. Açıklamada “Aslında tamamiyle önlenebilecek olan bu kapatma, ABD liderliği ile çıkarlarını dünyanın en çok gelişmekte olan bölgelerine taşımamızın önünde engel” denildi. Zirvelerde ABD’yi Dışişleri Bakanı John Kerry temsil edecek. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, sorunun zamanında çözülmemesi halinde ziyaretlerin gerçekleşmeyeceğinin işaretini vermişti. Obama’nın stratejileri açısından kilit öneme sahip olan bu iki zirvede yer alamayacak olması, siyasi öncelikleriyle Asya’daki dış politika hedefleri arasında kaldığı ve bu durumun Çin’in işine yarayacağı yorumlarına neden oldu. Obama zirvelerde Rusya lideri Vladimir Putin’le Suriye meselesini, Çin lideri Şi Cinping ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile de Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı petrol ve doğalgaz hattını görüşecekti. Obama geçen yıl Rusya’da düzenlenen APEC zirvesine de partisinin genel kurulu sebebiyle katılamamış, 2010’da da sağlık reformu ve Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı nedeniyle Endonezya ve Avustralya ziyaretlerini 2 kez iptal etmişti. (WASHINGTON / REUTERS-BBC)

İnfaz edilen sürücü bunalımda bir anne


Washington’da önceki gün bir kadının arabasıyla Beyaz Saray’ın barikatlarını geçmeye çalışması güvenlik ve terör korkularını yeniden uyandırırken polisin takibe alıp Kongre binası yakınında öldürdüğü zanlının 34 yaşındaki diş sağlığı uzmanı Miriam Carey olduğu belirlendi. Carey’nin neden bu tip bir eyleme giriştiği bilinmezken polis olayın ‘ne terör ne de kaza olduğunu’ açıkladı. Olay, Carey’nin Beyaz Saray’ın dışındaki caddede bulunan bariyerlere çarpması ve gizli servis ile polisin de buna müdahale etmesiyle başladı. Carey’nin aracını hızla Pennsylvania Caddesi’ne doğru sürüp Kongre’ye doğru kaçması ise polisle kovalamaca başlattı. Kongre’de önce bir polis arabasına, ardından da barikatlara çarparak duran Carey’nin etrafı böylece polis tarafından sarılmış oldu. Görgü tanıklarına göre silah sesleri duyuldu ve en az 7-8 el ateş edildi. Washington Polis Şefi Cathy Lanier basın toplantısında, kadının polisin açtığı ateşle öldürüldüğünü doğruladı. Ancak Lanier zanlının silahlı olup olmadığına dair bilgi vermedi: “Tüm bilgiler olayın kaza olmadığı yönünde. Uzun bir takip yaşandı. Çok sayıda araç hasar aldı. İki polis memuru yaralandı ve iki güvenlik bölgesi ihlal edilmeye çalışıldı.” Araçta 1 yaşında bir kız çocuğunun bulunduğunu doğrulayan Lanier, önce hastaneye götürülen çocuğun durumunun iyi olduğunu belirterek “Çocuk devlet koruması altına alındı” dedi.
Kongre Polis Şefi Kim Dine ise “Münferit bir olay. Terörizmle herhangi bir bağ yok” dedi. Gizli Servis Sözcüsü Ed Donovan, ‘personelin protokollere uygun hareket ettiğini’ söyledi. Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul ise “Akli dengesi bozuk olabilir. Carey’nin silahlı olduğunu sanmıyorum. Polise ateş açmamış” diye konuştu. Zanlının annesi Idalla Carey, kızının Ağustos 2012’de doğum yaptığını belirtip ekledi: “Doğum sonrası depresyon teşhisi konulmuştu. Kızı Erica’yı doğurduktan birkaç ay sonra hastalandı. Depresifti. Hastanede yatmıştı. Kızım şiddet eğilimli bir insan değildi. Stamford’da yaşayan kızımın neden Washington’da bulunduğunu bilmiyorum. Erica’yı Connecticut’ta doktora götürdüğünü düşünüyorum.” (WASHINGTON/AP-REU-CNN-ABC)