Buti'ye suikast Suriye'yi sarstı

Buti'ye suikast Suriye'yi sarstı
Buti'ye suikast Suriye'yi sarstı

Ramazan el Buti (sol başta) silahlı isyana karşı fetvasıyla Esad ın en kritik destekçilerinden biriydi.

İslam dünyasında bir dönem kitaplarıyla kendinden söz ettiren, isyan çıktığından beri Suriye yönetimi lehine çıkışlarıyla dikkat çeken ve rejimin sütunlarından biri olarak görülen Kürt asıllı Ramazan el Buti’nin önceki gün Şam’da İmam Camii’nde talebelerine ders verirken intihar saldırısıyla öldürülmesi Suriye’yi sarstı. Hiçbir grubun üstlenmediği 49 kişinin öldüğü, 84 kişinin de yaralandığı saldırının ardından Buti için bir günlük yas ilan edilirken Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Hakikatin sesi ve gerçek adam Buti, mihrap ve minber arasında insanlara gerçek dini anlatırken şehit oldu” dedi.

Esad: Ümmet seni özleyecek

Taziye mesajına “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın” ayetiyle başlayıp ‘karanlık güçlerin kökünü kurutacaklarını’ belirten Esad şunları kaydetti: “Emevi Camii’nin minberi ve İslam ümmeti seni özleyecek. Çünkü sen İslam’ın gerçek mesajını taşıdın. İslam’ın özü ve nuru ile dolu kelimelerin, karanlık, mutaassıp ve tekfirci düşüncelere karşı en uygun örneklerdi. Seni Bilad-ı Şam’dan doğan iman nurunu söndürebilecekleri düşüncesiyle öldürdüler. Tekfircilerin karanlıklarını sona erdirene, ülkemizi onlardan temizleyene kadar senin düşüncelerini takip edeceğiz.”

ÖSO ve Nusra reddetti

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sözcüsü Abdulhamid Zekeriya “Buti ‘Sultan’ın davetçisi’ olsa da saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Asla camilere saldırmayız” derken Nusra Cephesi “Bu saldırıyla hiçbir ilişkimiz yoktur, rejimin bölgesidir ve Allah’ın evlerine saldırmayız” açıklamasını yaptı.
Özgür Suriye Ordusu ve intihar saldırılarıyla öne çıkan Nusra Cephesi “Biz yapmadık” derken muhalifleri destekleyen Suriye Müslüman âlimler Birliği ise Şam rejimini suçladı.

‘Rejim alacağını aldı’

Müslüman âlimler Birliği’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Şeyh Buti’nin mücrim rejimi destekler tutumuna karşı olmamıza rağmen, mescitleri, âlimleri ve sivilleri hedef alan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Saldırının rejimin işlerinden olduğuna eminiz. Buti, rejimin istediği her sözü söyledi. Rejim Buti’den alacağını aldıktan sonra ölümüyle propagandasını sürdürmek istiyor. Muhaberat’ın, söylediklerinden dönmesin diye de böyle yapmış olması kuvvetle muhtemeldir. Katil cenazede ağladı.” Saldırıda ölenler arasında Buti’nin torununun da yer aldığı belirtilirken aile üyelerinin Lübnan üzerinden Türkiye ’ye geldiği kaydedildi.

Cizre’den göçmüş bir âlim

Ramazan el Buti, 1929’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde Kürt bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1933’te ailesi ile Suriye’ye göç etti. Mısır Ezher Üniversitesi’nde İslam hukuku alanında doktora yaptı. Şam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde hocalık ve dekanlık yaptı. İslam düşüncesi üzerine 60’a yakın kitap yazdı. İslam dünyasında Fıkh’u s-Siyre kitabıyla tanınan Buti, son yıllarda Şam’daki Emevi Camii’nde cuma hutbeleri verdi. Buti, 1982’deki Hama olaylarında sergilediği Hafız Esad’a yakın tutumu nedeniyle eleştirildi.
Esad’ın cenaze namazını da kıldıran Buti, ülkede başlayan olaylar sonrası rejim yanlısı tutumunu değiştirmedi. Şam âlimleri Birliği Başkanı da olan Buti, patlamanın yaşandığı İman Camii’nde pazartesi ve perşembe günleri hadis ve tefsir dersi veriyordu.