Butto davasına 'ağır' yara

Butto davasına 'ağır' yara
Butto davasına 'ağır' yara
Pakistan'da Müşerref'in de yargılandığı Butto suikastı ile Mumbai saldırısı davalarını yürüten Başsavcı Zülfikar silahlı saldırıda öldü.

Ülke tarihinde ilk kez sivil bir hükümetin iktidar süresini tamamlayıp görevi yine bir sivil hükümete devretmeye hazırlandığı Pakistan, 11 Mayıs seçimi öncesinde bir suikastla sarsıldı. Eski darbeci lider Pervez Müşerref’in de yargılandığı eski Başbakan Benazir Butto suikastı davasına bakan Başsavcı Çaudri Zülfikar silahlı saldırıda öldürüldü. Suikastın, seçime katılmak için gönüllü sürgünden dönen Müşerref’in, hakkındaki davalar sebebiyle ev hapsine alınıp siyasetten ömür boyu men edilmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.
Zülfikar, Butto duruşması için Ravalpindi’deki mahkemeye gittiği sırada saldırıya uğradı. Yolunu kesen motosikletli saldırganların açtığı 12 el ateş sonucunda baş, omuz ve göğsünden yaralanan Zülfikar, aracın kontrolünü kaybedip yoldan geçen bir kadına çarptı. Kadın olay yerinde, Zülfikar kaldırıldığı hastanede öldü. Koruma Ferman Ali en az bir saldırganı yaralarken, ölümcül olmayan yaraları sebebiyle hastaneye kaldırıldı.
Güvenlik uzmanı Emir Rana, Zülfikar’ın baktığı davalar nedeniyle ‘fişlenmiş’ olabileceğini öne sürdü. Nitekim Zülfikar, 166 kişinin öldüğü 2008 Mumbai saldırısı gibi kilit davalarda da görev aldı. Zülfikar, Pakistan merkezli İslamcı örgüt Leşker-i Tayyibe’nin sorumlu tutulduğu saldırıyla ilgili davada 7 kişi hakkında suçlamada bulunmuştu.
Butto’nun eşi Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari saldırıyı kınayıp ‘geniş çaplı soruşturma başlatıldığını’ açıkladı. Zülfikar geçen yıl ‘baktığı özel nitelikli davalar’ nedeniyle ölüm tehdidi aldığı için devletten ek koruma istemişti. Ancak Zülfikar’a sadece bir koruma verildiği öne sürüldü. Ayrıca Müşerref’in dönüşü üzerine Butto davasının yeniden gündeme yerleşmesi sebebiyle Zülfikar’ın son haftalarda da ölüm tehdidi aldığı iddia edildi.

Vekil adayına da suikast
Öte yandan seçim sürecinin Taliban şiddetiyle gölgelendiği ve 11 Nisan’dan beri 61 kişinin öldüğü ülkede dün ilk kez bir vekil adayı suikasta uğradı. Awami Partisi adayı Sadık Kattak, Karaçi’de cami dönüşü 3 yaşındaki oğlu ile birlikte vurularak öldürüldü. Sorumluluğu üstlenen Pakistan Talibanı ‘Saldırılar sürecek’ tehdidi savurdu.