Bütün rehineleri polis öldürmüş!

Bütün rehineleri polis öldürmüş!
Bütün rehineleri polis öldürmüş!
Filipinler polisi kanlı rehine eylemi sırasında 'bazı hatalar' yaptığını kabul etti. Kurtulan rehinelerle yakınlarına göre, olayların bu noktaya gelmesinin tek sorumlusu polis...


MANİLA - Filipinler polisi, önceki gün başkent Manila’da bir otobüste rehin tutulan Hong Kong’lu turistleri kurtarırken bazı hatalar yaptığını kabul etti. Televizyonlardan naklen yayımlanan olayda sekiz turist hayatını kaybetmişti. Manila Emniyet Müdürü Leocadio Santiago, “Kurtarma operasyonu sırasında bazı yetersizlikler ve taktik hataları tespit ettik. Bu konuda soruşturma açılacak” dedi.

Devlet Başkanı Benigno Aquino da operasyonda bazı turistlerin öldürülmesinin polisteki yetersizlikleri açığa çıkardığını ve polisin kendisini düzeltmesi gerektiğini söyledi. Olay yerindeki polisleri savunan Filipinler lideri, 55 yaşındaki eski polis müfettişi Rolando Mendoza’nın rehineleri öldürme niyeti sergilemediğini söyledi. Ancak Aquino, “Polisin tavrından memnun musunuz?” şeklindeki soruya “Bu kadar insan ölmüşken nasıl memnun olabiliriz ki?” yanıtını verdi.

‘Niye kimse yardıma gelmedi?’
Olayla ilgili olarak rehineler de isyanda. Kocası, saldırganın diğer yolcuları öldürmesini engellemeye çalışırken öldürülen ve adını sadece Leung olarak veren bir rehine, “O kadar zaman geçtikten sonra niye kimse yardımımıza gelmedi?” diye soruyor. Hayal kırıklığı ve öfke duyan Hong Kong’lu yetkililer ve operasyonda öldürülenlerin aileleri de, eksiksiz bir soruşturma yapılmasını talep ediyor.

Önceki gün, Rolando Mendoza adlı 55 yaşındaki eski polisin bir otobüste rehin aldığı 15 kişiyi kurtarmak için özel timler operasyon düzenlemiş, baskın sırasında saldırgan ve sekiz turist ölmüştü.

Rehine eylemi sırasında turistleri kalkan olarak kullanan Mendoza’nın, atıldığı işine dönmeyi talep ettiği duyurulmuştu. 1986 yılında Filipinler’in en iyi polisi seçilen Mendoza, 2008 yılında hırsızlık, rüşvet, uyuşturucu gibi suçlara bulaştığı gerekçesiyle polislikten atılmıştı. (aa, bbc


    ETİKETLER:

    BBC