Çad'da terör önlemi: Yüzü tamamen örten peçe yasak!

Çad'da terör önlemi: Yüzü tamamen örten peçe yasak!
Çad'da terör önlemi: Yüzü tamamen örten peçe yasak!
Çad, başkent Ndjamena'da hafta başında 28 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırılarının ardından, ülkede yüzü tamamen örten peçe takılmasını yasakladı.

RADİKAL - Çad Başbakanı Kalzebeu Pahimi, Ndjamena’da dini liderlerle buluştuğu bir toplantıda, terör olaylarına karşı her türlü önlemin alındığını belirterek artık herkesin yüzü açık dolaşması gerektiğini ifade etti.

Pahimi, yüzü tamamen kapatan her türlü aksesuar ve peçenin satışının da yasaklandığını, satışa sunulması halinde bunlara el koyulacağını ve malların yakılacağını vurguladı. Hükümetin bu kararı, esnafın tepkisini çekti.  Başkentte hafta başında polis akademisinde 5 dakika arayla 2 bombanın patlaması sonucu 16'sı polis 19, merkez karakoluna düzenlenen saldırıda ise 9 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Saldırılarda 57'si ağır 101 kişinin yaralandığı bildirilmişti. Bazı bölge ülkelerinin de desteğiyle ocaktan bu yana 5 bin askerle Boko Haram'a yönelik operasyonlar düzenleyen Çad'ın başkenti Ndjamena ilk kez bu kadar kanlı saldırılara sahne oldu. (aa)


    ETİKETLER:

    Boko Haram

    ,

    Karşı