California 'idam'ı oylayacak

California 'idam'ı oylayacak
California 'idam'ı oylayacak

ABD'de ölüm cezasının uygulandığı 35 eyaletten biri olan California'da 2006 yılından bu yana hiçbir idam cezası infaz edilmedi

ABD'nin California eyaletinde idam cezasının kaldırılması için oylama yapılacak

SAN FRANCİSCO - ABD 'nin California eyaletinde seçmenler, ölüm cezasının kaldırılması için Kasım ayında oy kullanacak.

Tasarının kabul edilmesi durumunda eyalette idam edilmeyi bekleyen 725 mahkumun cezası, şartlı tahliye olanağı olmadan ömür boyu hapse çevrilecek ve ömür boyu hapis cezası eyalette suçlulara verilebilecek en ağır ceza olacak.

Tasarıyı destekleyenler, idam cezasının kaldırılmasıyla milyonlarca dolarlık tasarruf yapılacağını, bu paranın da faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için kullanılabileceğini ileri sürüyor.

Tasarı, cezası ömür boyu hapis cezasına çevrilecek ölüm mahkumlarının hapishanede bulmasına da olanak tanıyor. İdam mahkumlarının, hapishanelerde çalışmasına güvenlik gerekçesiyle izin verilmiyor.

500 BİNDEN FAZLA KİŞİ İMZA VERDİ
Tasarının oylamaya sunulabilmesi için 500 binden fazla kişi imza verdi. Tasarıya karşı çıkanlar ise, siyasetçileri halkın, özellikle de suç kurbanlarının ailelerinin iradesine karşı gelmekle suçluyor ve asıl sorunu gereksiz yere temyize giden avukatların yarattığını iddia ediyor.

ABD'de ölüm cezasının uygulandığı 35 eyaletten biri olan California'da 2006 yılından bu yana hiçbir idam cezası infaz edilmedi.

Ölüm cezasının 1976'da yeniden kabul edildiği California'da 2006 yılına kadar 13 mahkum idam edildi.

ABD'nin en büyük ölüm hücreleri bölümü, California'daki San Quentin Devlet Hapishanesi'nde yer alıyor.

2009 yılında yapılan bir çalışma, eyaletin ölüm hücreleri ve idam cezası sistemi için her yıl 184 milyon dolar harcadığını ortaya çıkarmıştı.(aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  tasarruf

  ,

  Ceza

  ,

  İddia

  ,

  suç

  ,

  hapis

  ,

  mahkum

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  tahliye

  ,

  oy

  ,

  Karşı