Cameron: Deliller bizim için yeterli

Cameron: Deliller bizim için yeterli
Cameron: Deliller bizim için yeterli
İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'nin kimyasl saldırı yaptığıyla ilgili ellerinde kesin delil olmadığını ama ellerindekileri 'yeterli' bulduğunu belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Esed rejiminin geçtiğimiz haftaki katliamda kimyasal silah kullandığını yüzde 100 gösteren delile sahip olmadıklarını söyledi. Cameron, ellerindeki delillerin bu yargıya varmak ve harekete geçmek için yeterli olduğunu savundu.

Avam Kamarası'nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Cameron, Suriye rejiminin daha önce küçük çapta olmak kaydıyla en az 14 kimyasal silah kullandığını vurguladı ve son saldırının da arkasında Esed rejiminin olduğuna inandıklarını dile getirdi. İngiltere başbakanı, "Bu saldırıları düzenleyen rejim cezasız kalırsa gelecekte de daha geniş çapta kimyasal silah kullanabilir." dedi.

IRAK TECRÜBESİ YÜZÜNDEN SURİYE'YE MÜDAHALEYE DESTEK AZ

İngiltere Başbakanı David Cameron, Irak'ın kitle imha silahları gerekçesiyle işgal edilmesinin Suriye'de muhtemel harekata desteğin düşük çıkmasına sebep olduğunu söyledi.  Avam Kamarası'nda milletvekillerinin sorularını cevaplayan David Cameron, bu yüzden harekat için mümkün olan en yüksek meşruiyetin sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığı gerçeğinin şüphe götürmez olduğunu ifade eden Cameron, bu durumda İngiltere'nin hareketsiz kalamayacağını vurguladı. Cameron, savaş alanında kimyasal silah kullanılmaması prensibinin ihlal edilmemesini sağlamanın, İngiltere'nin çıkarına olduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  İngiltere

  ,

  Suriye

  ,

  kimyasal

  ,

  silah

  ,

  şüphe