Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir
Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir
İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın oluşturulacak geçici hükümette rol alabileceğini söyledi.

RADİKAL - İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye 'deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunması yolunda Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın oluşturulacak geçici hükümette rol almasının mümkün olduğunu söyledi. İngiltere daha önce Esad iktidarı terk etmeden herhangi bir diplomatik sürecin başlayamayacağını savunuyordu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York'ta bulunan Cameron, İngiltere'nin Sky News televizyon kanalına bir mülakat verdi ve her şeye rağmen Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri olmadığını vurguladı:

"[Esad] Suriye'nin geleceğinde bir rol üstlenemez. Bu konuda görüşümüz değişmedi. Elbette geçiş döneminin nasıl olacağı konusunda görüşmelerimiz çok kritik ve şu anda bu konuya odaklanmalıyız."

Özdemir: Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı

Esad'ı 'kendi halkını katletmekle ve mülteci krizini başlatıp IŞİD'i güçlendirmekle' suçlayan Cameron, "Suriye krizi çözümlendiğinde Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalı" dedi.

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti

Rusya'nın Suriye'ye sağladığı ve giderek artan askeri yardımlara da değinen Cameron, "Rusya ile görüştüğümüzde söylediğimiz bir şey var: Günün sonunda bu bölgenin istikrara kavuşması herkesin lehine" dedi. Rusya'nın içinde de cihatçıların bulunduğunu vurgulayan Cameron, "Bu nedenle radikal eğilimleri olan grupları birlikte çalışarak yenilgiye uğratmalıyız" vurgusunu yaptı.

Putin: Suriye ordusuyla savaşanlar muhalif değil, terörist

Salih Müslim: Esad'ın IŞİD ve El Kaide tarafından devrilmesi dünya için facia olur

Merkel: Esad'la görüşülmeli