Cameron: Mültecileri kurtarırız ama İngiltere'ye götürmeyiz

Cameron: Mültecileri kurtarırız ama İngiltere'ye götürmeyiz
Cameron: Mültecileri kurtarırız ama İngiltere'ye götürmeyiz
İngiltere Başbakanı David Cameron, göçmen facialarını engellemek amacıyla alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.

RADİKAL - İngiltere Başbakanı David Cameron, Akdeniz'deki göçmen facialarını önlemek için başlatılması muhtemel operasyonlara savaş gemisi ve helikopter desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Cameron, bununla birlikte mültecileri İngiltere'ye götüremeyeceklerini, muhtemelen İtalya olan en yakın AB ülkesinin göçmenleri kabul etmesini şart koşacaklarını dile getirdi.

Akdeniz'de binden fazla kaçak göçmenin boğulmasının ardından AB liderleri bugün Brüksel'de olağanüstü toplanıyor. Toplantı öncesinde açıklama yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, Akdeniz'de gerçek bir trajedi yaşandığını ifade etti ve bugün hayat kurtarma üzerinde duracaklarını dile getirdi. Cameron, bunun için sadece kaçak göçmenleri kurtarmak değil, kaçakçılarla mücadele ve bölgede istikrarın sağlanmasına da odaklanılması gerektiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler'den insan kaçakçılığına karşı çağrı

ALMANYA 3 GEMİYLE KATILIYOR

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ise Akdeniz'de yaşanan son facianın, Ege'de her gün karşı karşıya oldukları şoke edici gerçeği gösterdiğini belirtti ve AB'nin etkili bir insan odaklı göç politikası geliştirmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Tsipras, özellikle ilk saftaki Akdeniz ülkeleriyle dayanışma gösterilmesini istedi.

Cesetlerin taşınmasını böyle izledi

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise ilk önceliklerinin hayat kurtarmak için doğru önlemleri almaları gerektiğini söyledi. Almanya'nın operasyonlara 3 gemiyle katılması bekleniyor. (AA)

'800 göçmenin öldüğü teknenin kaptanı sarhoştu ve dümendeyken esrar içiyordu'

Akdeniz'de facia: 700 göçmen kayıp