Cameron: Türkiye'nin DAEŞ hedeflerine yönelik eylemlerini artırması iyi

Cameron: Türkiye'nin DAEŞ hedeflerine yönelik eylemlerini artırması iyi
Cameron: Türkiye'nin DAEŞ hedeflerine yönelik eylemlerini artırması iyi
İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin IŞİD'e yönelik hava operasyonlarına destek verdi. Cameron, "DAEŞ'e ve DAEŞ hedeflerine yönelik eylemlerini artırmasının iyi olduğunu düşünüyorum" dedi.

RADİKAL- Güneydoğu Asya turuna çıkan İngiltere Başbakanı David Cameron, Endonezya'ya giderken uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla hafta sonunda telefon görüşmesi yaptığını kaydeden Cameron, " Türkiye 'nin DAEŞ'e ve DAEŞ hedeflerine yönelik eylemlerini artırmasının iyi olduğunu düşünüyorum. Terörle mücadelede işbirliği konusunda, özellikle de Türkiye üzerinden Suriye 'ye geçen yabancı savaşçıların durdurulması konusunda daha fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

'SIKIŞTIRMAK İÇİN HEP BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ'

DAEŞ üzerindeki baskının arttığını, bunun Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele konusunda yaptıklarından anlaşılacağını belirten Cameron, ülkesinin de DAEŞ ile mücadele çabalarını arttırdığını söyledi. Cameron, "DAEŞ'i sıkıştırmak ve kısıtlamak için hep birlikte yakından çalışıyoruz. DAEŞ'in yok edilmesi gerektiğini her zaman söyledik ve bu amacımızı koruyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin "Türkiye'nin Kürtlere yönelik eylemleriyle ilgili endişe duyup duymadığını" sorması üzerine, "Odağın DAEŞ'te olmasını istiyoruz. Türkiye'nin bu adımları atması önemli ve bu yönde onları teşvik etmeyi sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Cameron'ın bu hafta çıktığı Endonezya, Singapur, Vietnam ve Malezya temaslarının gündeminde, bu ülkelerle ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra DAEŞ ile mücadele konusu da bulunuyor.

İngiltere Başbakanı'nın temaslarında yetkililerle, "İslami aşırılıktan kaynaklanan tehdidi gündeme getirmesi ve terörizmle mücadele için İngiltere'nin Güneydoğu Asya ülkeleriyle birlikte yapabileceklerini görüşmesi" bekleniyor.

(AA)