Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo eleştirisi

Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo eleştirisi
Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo eleştirisi
İngiltere Başbakanı David Cameron, Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscus'un Charlie Hebdo'yla ilgili yaptığı yorumlara tepki gösterdi.

RADİKAL - İngiltere Başbakanı David Cameron, Papa Francesco'nun, "Anneme küfredersen yumruğu yersin" yorumuyla aynı fikirde olmadığını söyledi. ABD merkezli CBS News televizyonuna konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, Papa Franciscus’nun "ifade özgürlüğü konusunda bazı kısıtlamalar olmalı" yorumunu eleştirdi.

Vatan'da yer alan habere göre, Cameron, Papa'nın "Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz" yorumuna "Yayın hukuk kuralları içersinde hareket ettiği sürece özgür bir toplumda bazılarının dinine hakaret etme hakkı da vardır" şeklinde karşılık verdi.

Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması


'BUNU BEN SALDIRI OLARAK GÖREBİLİRİM'

Cameron, "Ben Hristiyanım. Eğer biri Hz. İsa hakkında hakaret edici şeyler söylerse bunu ben saldırı olarak görebilirim. Ancak özgür bir toplumda onlardan intikam alma hakkım da yoktur" diye konuşarak, yayının hukuk kuralları içerisinde hareket ettiği sürece bazıları için hakaret bile olsa dilediği malzemeyi yayınlama özgürlüğü olduğunu söyledi.

'ÇOK ŞAŞIRDIM'

Eski Oxford Piskoposu Richard Harries de, İngiliz Independent gazetesine bugün yazdığı makalede, Papa’nın sözlerine eleştiri getirdi. Harries makalesinde şu sözlere yer verdi; "Papa’nın büyük bir hayranıyım ancak tam bir yanıt vermek gerekirse Papa, ’Diğerlerinin inancına saldırıda bulunmamalıyız, eğer yardımcım anneme küfrederse yumruğu yer’ diye konuştu. Çok şaşırdım. Yumruk atmak şiddete şiddetle cevap vermek olarak algılanabilir."

Papa, küçük çocuğun 'seks işçisi' sorusunu yanıtlayamadı