Cami saldırısıyla ilgili 29 kişi mahkemeye sevk edildi

Cami saldırısıyla ilgili 29 kişi mahkemeye sevk edildi
Cami saldırısıyla ilgili 29 kişi mahkemeye sevk edildi
Kuveyt yönetiminin, geçen ay bir Şii camisine yapılan saldırıyla ilgili yakalanan 29 zanlıyı mahkemeye sevk ettiği bildirildi.

RADİKAL - Kuveyt yönetimi, geçen ay Şiilere ait İmam Sadık Camii'ne düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili 29 zanlıyı mahkemeye sevk etti.
Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre sanıklardan yedisi Kuveytli, beşi Suudi Arabistanlı, üçü Pakistanlı ve 13'ü de vatandaşlığı bulunmayan Bedevilerden oluşuyor.

Sanıklardan 24'ünün Kuveyt'te tutuklandığı ifade edilirken beşinin gıyabında yargılanacağı bildirildi. Beş kişiden ikisinin patlayıcıları Kuveyt'e aktarmakla suçlanan ve Suudi Arabistan'da yakalanan iki Suudi kardeş olduğu aktarıldı. Sanıklardan ikisinin kasıtlı cinayet ve cinayete teşebbüs, diğer ikisi patlayıcıarının kullanımında eğitim vermek, dokuzu suçun işlenmesine yardım ve geri kalanının da saldırıyı bilip yetkililere ihbar etmemek suçlamasıyla yargılanacağı bilgisi de açıklamada paylaşıldı.

Kuveyt'te 26 Haziran Cuma günü Şiilere ait İmam Sadık Camisi'nde intihar saldırısı düzenlenmiş 27 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

Kuveyt, tarihindeki en kanlı saldırının ardından güvenlik tedbirleri kapsamında Kuveyt vatandaşları ve sakinlerinin DNA kaydının oluşturulmasını öngören yasa parlamento onaylanmıştı. Kuveyt kabinesi, terörle mücadele için daimi komite kurulmasına karar vermişti.