Caracas'ta rakiplerden beraberlik şovu

Caracas'ta rakiplerden beraberlik şovu
Caracas'ta rakiplerden beraberlik şovu
Chavez'in yardımcısı Maduro ve Meclis Başkanı Cabello, iktidar savaşına girdikleri söylentilerini reddetti.

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in hastalığı nedeniyle ülkenin geleceğiyle ilgili tartışmalar sürerken, iktidar mücadelesi yaşadıkları iddia edilen Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro ve Ulusal Meclis Başkanı Diosdado Cabello, önceki gün birlik mesajı verdi. Chavez’in kanser ameliyatı için geçen ay Küba’ya gitmeden önce selefi olarak ilan ettiği yardımcısı Maduro’nun en büyük siyasi rakibi olarak görülen Cabello, önceki gün yeniden Ulusal Meclis başkanlığına seçildi. Oturumun ardından meclis önünde toplanan binlerce Chavez yanlısını selamlayan Cabello ve Maduro, kameralar önünde kucaklaştı. Cabello, olası muhalefet gösterilerine karşı Chavez yanlılarına devrimi koruma çağrısı yaparak “Halk sokaklarda dikkatli olmalı, böylece kimse şov yapamaz” dedi. Eski bir asker olan Cabello, ordu üzerinde büyük etkiye sahip bir isim. 1992’de Chavez’in dönemin sağcı iktidarına karşı düzenlediği darbe girişimine de katılan Cabello, iki yıl hapis yatmıştı.
Muhalefet bir süredir Cabello’nun Maduro’yla iktidar mücadelesine girdiğini, ancak kamuoyu önünde dostluk mesajı verdiğini belirtiyor. İktidardaki Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ise Chavez’in hastalığını kullanarak sola karşı psikolojik savaş yürütmekle suçladığı muhalefeti, bu söylentilerle partiyi bölmeye çalıştığını savunuyor.

Yemin töreni tartışması 
Ekimde 3. defa devlet başkanı seçilen Chavez’in durumunun kritik olması nedeniyle 10 Ocak’taki yemin töreninin ertelenmesi gündemde. Muhalefet Chavez’in yokluğunda yetkileri Cabello’nun devralması gerektiğini savunuyor. Chavez’in ameliyat öncesi yetkilerinin bir bölümünü devrettiği Maduro ise tören ertelense de solcu liderin görevi sürdüreceğini açıklamıştı. 58 yaşındaki Chavez’in görevini sürdürememesi halinde 30 gün içinde yeniden seçim düzenlenmesi gerekiyor. Chavez, destekçilerinden seçime gidilirse oylarını Maduro’ya vermelerini istemişti. (CARACAS / ap)