Çark eden SMDK silah istiyor

Çark eden SMDK silah istiyor
Çark eden SMDK silah istiyor
ABD ve Britanya'nın yardım sözü üzerine muhalifler, Suriye'nin Dostları toplantısını boykot etme kararından vazgeçti. Roma'da silah istenecek.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yarınki Suriye’nin Dostları toplantısını boykot kararından çark ederken Roma’da müttefiklerden silah isteneceği açıklandı. Batılı liderlerin yoğun baskısı altında kalan SMDK Başkanı Muaz el Hatib uluslararası toplumun katliamlara sessiz kalmasını protesto için aldıkları ‘toplantıya katılmama kararından vazgeçtiklerini’ açıkladı. ABD ve Britanya Dışişleri Bakanları John Kerry ile William Hague’ın Suriye halkının maruz kaldığı sıkıntılara son verilmesi yönünde vaatleri kararda etkili oldu. Kahire’de ABD, Fransa, Britanya ve İtalya’nın büyükelçileri önceki gün görüştükleri Hatib’den uluslararası görüşmelere katılmama kararından vazgeçmesi talebinde bulunmuştu. Hatib ayrıca Britanya Başbakanı David Cameron ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile de telefonda görüştü.

Para kozu işe yaradı
El Hayat gazetesine göre Biden, Hatib’e konferansın uluslararası toplumun Suriye halkı ve muhalefetine yapacağı yardımların hızla ulaştırılması için bir fırsat olduğunu söyledi. ABD’nin Şam Büyükelçisi Robert Ford da 375 milyon doları bulan ve Roma’da arttırılması öngörülen Amerikan yardımlarını bir kart olarak kullandı. Önceki gün Londra’da buluşan Kerry ve Hague da Suriyelilerin acılarını dindirmek için spesifik yardımlardan bahsetti. Kerry “Muhalefetteki dostlarımızın, Roma’ya sadece konuşmak için değil yeni adımlar konusunda bir karar vermek için gideceğimizi bilmesini istiyorum” dedi. Kerry, Hague ile görüşmesinin ardından Hatib’i de aradı.

Davutoğlu-Kerry buluşması
Muhalefetin ‘Roma’dan beklentisi’ ise silah yardımı. SMDK Sözcüsü Velid Bunni, ‘ÖSO’nun silahlandırılmasını talep edeceklerini’ açıkladı. Bunni “Esad rejiminin saldırılarını püskürtebileceğimiz silahları temin etmek bizim için son derece önemli” dedi. Bunni, Roma’dan ‘Esad gitmeden siyasi çözüm söz konusu olmaz’ mesajının verilmesi gerektiğini de savundu. SMDK Üyesi Haris el Nebhan da ÖSO’nun çeşitli silahlarla desteklenmesinin, Roma’da sunacakları talepler arasında yer aldığını belirtti: “Dostlar krizi bitirmek istiyorsa, ÖSO’nun silahlarla desteklenmesi talebimizi karşılamalı.” Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da 1 Mart’taki Türkiye ziyaretinden önce Kerry ile Roma’da ikili görüşme yapacak.

Lavrov: Hayalci olmayın

Bu arada Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un dün Berlin’deki ilk buluşmasında gündem Suriye’ydi. Lavrov, ‘muhalifler arasında askeri çözümde ısrar eden aşırılıkçı grupların öne çıktığını’ savunup SMDK’yı da bu gruplara dahil etti. Lavrov “Hem hükümeti hem muhalefeti diyaloğa başlamak için ön şartlar ileri sürmek gibi hayalci taleplerde bulunmamaya ikna etmeli” mesajı verdi.

ÖSO’nun 8 diyalog şartı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in “Elinde silah olanlar dahil herkesle diyaloğa hazırız” açıklamasına Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) 8 şartla yanıt verdi. Açıklama şöyle:
Halkın reddettiğini reddederiz.
Rejim kendisini silahlı çete olarak tanımlamalı.
Beşşar Esad diyaloğa hazır olduğunu şahsen açıklamalı.
Diyalog ancak operasyonlar tamamen durduktan sonra başlar.
Esad ve şefleri istifa etmeli.
Diyalog BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, Arap kardeşlerimiz ve Türkiye’nin gözetiminde olmalı.
Diyalog süresinin kaç gün olacağı belirlenmeli. Zaman kazanmak için uzun süre teklif edilmemeli. Diyaloğun yeri ‘kurtarılmış topraklar’, hedefi iktidar devri olmalı.

Suudi eliyle Hırvat silahı

New York Times, Suudi Arabistan’ın Suriyeli muhaliflere Hırvatistan’dan silah taşıdığını ileri sürdü. Habere göre Riyad, eski Yugoslav ordusunun silahlarını satın alıp gemilerle Ürdün üzerinden bölgeye ulaştırıyor. Silah satışına yakın Amerikalı ve Batılı yetkililere dayandırılan haberde “Geçen aralıktan beri Suriye’ye ulaştırılan bu silahlar sayesinde muhalifler, orduya karşı küçük taktiksel kazanımlar elde etti” denildi. Hırvat yetkililer ise iddiayı reddetti. Halep’teki çatışmalar da Emeviye Camii’nin yakınlarında yoğunlaşırken tarihi eserin güney duvarı zarar gördü.