Carla Bruni'nin 'yardım skandalı'

Carla Bruni'nin 'yardım skandalı'
Carla Bruni'nin 'yardım skandalı'

İddiaya göre Sarkozy nin eşi Carla Bruni, AIDS'le mücadele için oluşturulan fondan 2.7 milyon doların medya kampanyası adı altında müzisyen arkadaşı Julien Civange'a aktarılmasını sağladı.

Fransız First Lady Carla Bruni'nin Global Fund'dan şarkıcı arkadaşı Civange'e 'usulsüz' para aktardığı iddiası ortalığı karıştırdı

PARİS - Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 ay kala Nicolas Sarkozy’nin başını bu sefer ‘First Lady’ Carla Bruni ağrıtmaya başladı. Carla Bruni’nin adının yolsuzluk skandalına karışması üzerine gündem alabora oldu. Marianne dergisi, Fransız First Lady’nin iyi niyet elçisi olduğu uluslararası AIDS’le mücadele vakfı Global Fund’dan kendi yürüttüğü ‘Born HIV Free’ adlı kampanyanın tanıtımı için müzisyen arkadaşı Julien Civange’ın şirketine 2.7 milyon euro para aktarılmasını sağladığını iddia etti. Global Fund ise suçlamaları reddedip ‘2010’da başlatılan projenin yalnızca 2.2 milyon euro’ya mal olduğunu, paranın da iddia edildiği gibi Bruni’nin kendi vakfı aracılığıyla değil doğrudan Civange ve dört arkadaşına aktarıldığını’ duyurdu. Vakıf, 18 ay boyunca Civange ve 4 arkadaşına 580 bin euro ödendiğini belirtti. Açıklamada, buna karşılık vakfa 20.4 milyon dolar değerinde reklam ve medya tanıtımı sağlandığını belirtti. Marianne, Bruni’nin ‘Born HIV Free’ kampanyasının da ‘AIDS ile ilgili çalışmalarının çok az’ olduğunu öne sürdü. Bruni, internet sitesinden yaptığı açıklamada ‘paranın kendi vakfına hiç ulaşmadığını’ savunup ‘iddiaların temelsiz’ olduğunu ifade etti. Dergi, Bruni’nin vakfının ‘hiçbir yasal meşruluğunun olmadığını, hiçbir banka hesabına sahip olmadığını’ belirtip Fransa hükümetinden bağımsız ‘Fransa Vakfı’ tarafından yürütüldüğünü de kaydetti.


Clinton da araya girdi

Derginin iddiasına göre, Global Fund’un geçen yıl kasımda Gana’nın başkenti Akra’daki toplantısında ortaya çıkan bu ‘usulsüz para aktarımından’ vakfın Fransa temsilcisi Partice Debre’nin haberi vardı. Nicolas Sarkozy de ‘kendilerini korumadığı’ için Debre’yi istifaya zorladı. Vakfın Başkanı Michel Kazatchkine’e de istifa baskısı, her yıl 1 milyar dolar bağış yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan geldi. ABD ile pazarlık sonucu Kazatchkine’in Fransa’da nisanda yapılacak seçimi bekleyip mayısta görevinden ayrılması, bazı yetkilerinin ise başka bir makama devredilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.


Basın inanmak istemiyor

Fransız gazeteler ise ihtiyatlı davranıyor. Liberation, Global Fund’un güvenilir saygın bir kurum olduğunu belirtip “Kime inanılacak?” sorusunu yöneltti. Le Parisien de “Bruni skandalı var mı?” başlığını atarak iddiaların doğruluğunu sorguladı. Le Monde da Bruni’nin ‘haberi yalanladığını’ özellikle vurguladı. (LIBERATION-LE PARISIEN-MARIANNE)