Carter Barzani'yle görüştü

Carter Barzani'yle görüştü
Carter Barzani'yle görüştü
Irak'ın başkenti Bağdat'a dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bugün Kuzey Irak'ta Kürt lider Mesud Barzani ile görüştü. Barzani-Carter görüşmesinin gündeminde IŞİD'le mücadele olduğu bildirildi.

RADİKAL - Irak'ın başkenti Bağdat ziyaretinin ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e geçen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Kürt lider Mesut Barzani ve diğer Kürt yetkililerle bir araya geldi. Görüşmede IŞİD'le mücadelenin ele alındığı belirtildi.

Carter'ın Erbil ziyareti de güvenlik gerekçesiyle Bağdat'a yaptığı sürpriz ziyaret gibi daha önce duyurulmadı. Carter, savunma bakanı olarak Irak'a yaptığı ilk ziyarette ülkede güçlü bir ordunun yapılandırılması konusunda destek sözü verdi. Carter, "Iraklıların bölgeleri geri almaya ve elinde tutmaya kabiliyetli ve motivasyonlu bir ordunun geliştirilmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

Suruç'taki saldırıyı dünya kınadı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar El Abadi ve Savunma Bakanı Halid El Ubeydi ile bir araya gelmişti. Carter'ın ziyaretinde 10 gün kadar önce Irak ordusu, ülkenin batısında IŞİD'e karşı büyük bir operasyon başlatmıştı. IŞİD ülkenin kuzey ve batısında geniş bir bölgeyi ele geçirmiş durumda.

Yaklaşık 10 bin askerin Şii milislerin desteğiyle düzenlediği operasyonda Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu, Ramadi ve Felluce gibi büyük şehirleri de içinde barındıran Anbar vilayetinin geri alınması planlanıyor.

Barzani'den bağımsızlık açıklaması

Irak ordusunun IŞİD karşı düzenlediği operasyonlara ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de hava operasyonları ile destek veriyor.

Barzani'den emir: Rojava için hazır olun!

'Barzani bağımsız Kürdistan için tarih verdi'