Castro: ABD'yle aramızdaki asıl sorun çözülmedi

Castro: ABD'yle aramızdaki asıl sorun çözülmedi
Castro: ABD'yle aramızdaki asıl sorun çözülmedi
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ABD yönetimine ambargoyu kaldırma çağrısında bulunarak, 'ABD ile aramızdaki asıl sorun henüz çözülmedi' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ABD yönetimini ülkesine uzun yıllardır uygulanan ambargoya son vermeye çağırdı.

Kosta Rika’da düzenlenen Karayipler ve Latin Amerika Ülkeleri Zirvesi’nde konuşan Castro, "ABD ile ülkesi arasında asıl sorunun henüz çözülmediğini" söyledi. Castro, Küba'ya ekonomi , ticaret ve finans alanında uygulanan ambargonun insani ve ekonomik bakımdan zarar vermekle kalmadığını, uluslararası hukuku da ihlal ettiğini savundu.

Rus istihbarat gemisi Küba'ya demir attı


OBAMA VE CASTRO DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Barack Obama, aralık ayında yaptığı bir açıklamayla Küba ile 50 yılı aşkın bir süredir dondurulmuş olan ilişkileri yeniden başlatma vaadinde bulunmuştu. Obama Washington'ın on yıllardır izlediği Küba politikasının bir şey getirmediğini, ABD'nin çıkarlarına hizmet etmediğini ve artık sona erdiğini ilan etmişti.

Castro hükümeti Küba'nın, İran, Sudan ve Suriye gibi ülkelerin yer aldığı terörist devletler listesinden çıkarılmasını, Guantanamo esir kampının kapatılması, ticaret ambargosunun kaldırılmasını, Havana'nın kontrolündeki Kübalı sivil toplum örgütlerinin tanınmasını ve ABD'deki Kübalı mültecilere tanınan ayrıcalıkların kaldırılmasını talep ediyor.

Castro'dan ABD açıklaması: Onlara güvenmiyorum

Che Guevera'nın kızı: Babam görüşmelere destek verirdi

Obama'ya Küba Purosu ikram ettiler