Castro'dan Maduro'ya teselli yazısı

Castro'dan Maduro'ya teselli yazısı
Castro'dan Maduro'ya teselli yazısı
Küba lideri Raul Castro, Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro'yu teselli etti.

RADİKAL – Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro’yu yazdığı bir yazıyla teselli etti. Sağcılar, Chavez liderliğindeki Sosyalistlerin iktidara geçtiği 1998'den bu yana ilk kez parlamentoda çoğunluğu sağlamıştı.

AFP’nin haberine göre, Küba lideri, devlet gazetesi Granma’da kaleme aldığı yazıda, Maduro’nun “olağanüstü savaşına hayranlığını” dile getirdi. Castro, “Sayın Maduro: açılan olağanüstü savaşı dakika dakika takip ettim. Bolivarcı Devrim’e yeni zaferler geleceğine eminim” ifadesini kullandı.

Venezuela'da milletvekili seçimlerini sağ muhalefet kazandı

'EKONOMİK SAVAŞI SORUMLU TUTMUŞTU'

Venezuela’da dün yapılan ve 19 milyon seçmenin sandık başına gittiği milletvekili seçimlerini 147 sandalyeli mecliste 99 koltuk elde eden sağ muhalefet kazandı. İktidardaki sosyalistler ise 46 sandalyede kaldı. Sosyalistler 1998'de Chavez liderliğinde iktidara geldiklerinden bu yana ilk kez seçimden mağlup ayrıldı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ulusa yaptığı seslenişle yenilgiyi kabullenerek, sonuçlardan hükümetine karşı yürütülen 'ekonomik savaşı' sorumlu tutmuştu. Maduro demokrasiye saygı duyacaklarını ve sonucu tanıdığını açıklamıştı.