Casus skandalında Boston bağlantısı

Casus skandalında Boston bağlantısı
Casus skandalında Boston bağlantısı

ABD nin Moskova Büyükelçisi McFaul dün Rusya Dışişleri Bakanlığı na gidip soruları yanıtladı.

Rus istihbaratının önceki gün ABD ’nin Moskova Büyükelçiliği üçüncü kâtibi Ryan Christopher Fogle’ı , ‘CIA ajanı olduğu’ iddiasıyla gözaltına almasının ardından Büyükelçi Michael McFaul dün çağrıldığı Rusya Dışişleri Bakanlığı’na gidip soruları yanıtlarken, basında casusluk skandalının 15 Nisan’daki Boston maratonu saldırısıyla ilgili olduğu iddiası yer aldı. Kommersant gazetesi, istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberde Fogle’ın saldırının Çeçen kökenli zanlıları Tamerlan ve Cohar Tsarnayev kardeşler hakkında istihbarat toplamakla görevlendirildiğini öne sürdü.

Nisanda karar verildi

Haberde, nisanda ABD’den bir heyetin Rus yetkililerle koordinasyon halinde Tamerlan’ın 2012’de 6 ay geçirdiği Dağıstan’ı ziyaret ettiği hatırlatılıp şu iddiaya yer verildi: “Muhtemelen bu ziyaret sırasında ABD’li yetkililer, Kafkasya konusunda uzman olan Federal Güvenlik Servisi (FSB) ajanlarının irtibat adreslerini öğrendi. ABD’li yetkililerin bu ajanlarla şahsi bağlantı kurmaya karar verdiği aşikâr. Zira istihbarat servisleri arasında soru-cevap şeklindeki istihbarat takası daima hızlı ve kolay olmuyor.” Nitekim Fogle, Kafkasya bölgesindeki anti-terör biriminde görevli bir Rus ajana avans olarak 100 bin dolar teklif ederken yakalandı.
Basın Büyükelçi McFaül’un ise ‘1 saatlik görüşmenin ardından açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldığını’ yazdı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, protesto notası verdiği McFaul’e, ‘Fogle’ın en kısa zamanda Rusya’yı terk etmesi’ talebini de iletti. {MOSKOVA/RT}