Casus takasından muhabbet çıktı

Casus takasından muhabbet çıktı
Casus takasından muhabbet çıktı

Chapman ın güzelliği ABD lileri kıskandırdı.

ABD ile Rusya arasında önceki gün gerçekleştirilen Soğuk Savaş sonrası dönemin en büyük casus takası gafları ve şakacılığıyla ünlü ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile ünlü talk show'cu Jay Leno arasında gırgır konusu oldu.

WASHINGTON - NBC’deki ‘Tonight Show’ adlı programında konuyu allem edip kallem edip gündemin sıcak maddesi casus takasına getiren Leno, takasta ABD’nin on casus karşılığında sadece dört casus aldığını söyleyerek matematiksel eşitsizliğe dikkat çekti.

‘ABD’nin de ateşli casusu var mı?’
Biden ise buna “Biz dört tane iyi casus aldık. Onların casusları epeydir buradaydılar ama ellerinde pek birşey yoktu” karşılığını erdi. Leno ‘Kızıl Afet’ Anna Chapman’ın fotoğraflarını gösterip “Bizim de böyle ateşli casuslarımız var mı?” diye sorunca Biden resmi bir tavırla “İnan bana onu göndermek benim fikrim değildi” cevapını yapıştırarak izleyicileri kahkahaya boğdu.

Göreve geldiğinden beri ilk kez Jay Leno’nun konuğu olan Demokrat Partili Başkan Yardımcısı, Ruslara Cumhuriyetçi radyo yıldızı Rush Limbaugh’u vermeyi teklif ettiklerini söyleyerek muhaliflerine taş atmayı da ihmal etmedi. Öte yandan rusya tarafında casus takasına medya tepkisi temkinliydi. Moskova, Batı hesabına casusluk yapmaktan tutukladığı dört Rus’a karşılık ABD’den Rusya hesabına çalışan 10 Rus’u takas etmişken, solcu Moskovsky Komsomolets gazetesi buna ‘Ruslarla Rusları takas ettiler’ manşetini attı. Takas matematiğine Jay Leno gibi yaklaşan gazetenin haberinde, “Bir ABD casusunun değeri 2.5 Rus casus kadar” yorumunu yaptı. (ap)