Casusluk krizi: Fransa ABD'ye istihbarat yetkilisi gönderecek

Casusluk krizi: Fransa ABD'ye istihbarat yetkilisi gönderecek
Casusluk krizi: Fransa ABD'ye istihbarat yetkilisi gönderecek
3 Fransa Cumhurbaşkanı'nın ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) tarafından gözetlendiğine dair yayımlanan WikiLeaks belgelerinin ardından, Fransa'nın ABD elçisini çağırdığı ve ABD'ye raporu tartışmak üzere istihbarat yetkilisi göndereceği bildirildi.

RADİKAL - ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın 2006-2012 yılları arasında, dönemin Cumhurbaşkanları Chirac, Sarkozy ve Hollande'ı dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından, Fransa’nın, konuyu görüşmek üzere ABD’ye üst düzey bir istihbarat yetkilisini göndereceği bildirildi. Hükümet sözcüsü Stephane Le Foll, düzenlediği basın toplantısında, “Fransız istihbarat koordinatörü ABD’ye gidecek” ifadesini kullandı.

Reuters’ın haberine göre, Fransa, Cumhurbaşkanı Hollande’ın “kabul edilemez” olarak nitelediği casusluk krizinin ardından ABD elçisini çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve büyükelçi, yerel saatle akşam 6’da bir araya gelecek. ABD Büyükelçiliği ise konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

ABD'nin Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlediği ortaya çıktı

'GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN EYLEMLER HOŞ GÖRÜLMEZ'

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Hollande, Milli Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplama kararı almıştı. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, “Fransa, güvenliğini ve çıkarlarının korunmasını tehdit eden eylemleri hoş görmeyecektir. ABD’li yetkililer tarafından taahhütler verilmişti. Bunların hatırlanması ve kesinlikle saygı gösterilmesi gerekir” denildi.  

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, rapora ilişkin Wikileaks'in internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Fransa halkının, kendi seçtikleri hükümetlerinin müttefiki tarafından dinlendiğini bilmeye ihtiyacı var. Yaptığımız işten gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.