Çatışmalar hükümeti de çatırdattı

Çatışmalar hükümeti de çatırdattı
Çatışmalar hükümeti de çatırdattı
Irak'ta Havice'de hükümet güçleri ile Sünniler arasında başlayan çatışmalar başka yerlere sıçrarken Sünni bakan ve vekiller istifa etti.

Irak’ta Kerkük’ün Havice ilçesinde önceki gün güvenlik güçleri ile Başbakan Nuri el Maliki’yi protesto eden göstericiler arasında çıkan çatışma başka bölgelere sıçrarken ülkede siyasi deprem yaşandı.
53’ü Havice’de olmak üzere ülke genelinde ölenlerin sayısı 118’e, yaralıların sayısı 245’e çıkarken kabinenin Sünni bakanları kazan kaldırdı. Önceki gün görevi bırakan Eğitim Bakanı Ali Temim ve Teknoloji Bakanı Abdurrahman Samarrai’nin ardından dün de Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak ve Sanayi Bakanı Ahmed Kerbuli istifa ettiğini açıkladı.
Bakanların yanı sıra El Irakiye grubuna mensup 34 milletvekilinin de toplu olarak istifalarını sunduğu belirtildi. Bu kirizin tam ortasında Başbakan Maliki, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Ticaret Bakanı H. Hasan Babekir’in yerine iki bakanı vekâleten atadı. Kürt kökenli iki bakan, Kürdistan Özerk Yönetimi ile petrol krizini protesto için 2 aydır kabine toplantılarına katılmıyordu. Maliki, Zebari’nin yerine Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’yi, Babekir yerine Adalet Bakanı Hasan Şummeri’yi atadı.

Helikopterler bombaladı

Havaci’de sokağa çıkma yasağı getirilirken çatışmalar pek çok yerde devam etti. Diyala’ya bağlı Muktadiye’de bir camiye baskında 21 kişi ölürken Bağdat’ın güneyindeki bir camiye yerleştirilen iki bombanın patlaması sonucu 7 kişi öldü. Doğrudan Maliki’ye bağlı SWAT güçleri, Süleymanbeg’de halkı evlerini terk etmeleri konusunda uyardıktan sonra operasyona başladı. 4 helikopterin kasabada belli mevzileri bombaladığı öne sürüldü. Irakiye lideri İyad Allavi, “Bu tam bir facia. Halka silah doğrultmak kabul edilemez” diye çıkıştı. Maliki de olayların araştırılması için içinde Sünni liderlerin de yer alacağı bir komisyon kurulacağını açıkladı.
Felluce, Tarmiyah, Ramadi, Tikrit ve Tel İbta’da polis kontrol noktalarına ve askeri konvoylara düzenlenen saldırılarda 9 üst düzey asker ve 3 saldırgan öldü.