Çatışmalar tırmanıyor

Çatışmalar tırmanıyor
Çatışmalar tırmanıyor
İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ölü sayısı 15'i bulurken misillemeyle 3 İsrailli öldü. İsrail füze atışları durmazsa Hamaslı Başbakan Haniye'yi öldürmekle tehdit etti.

İsrail’in önceki gün Gazze’ye başlattığı ‘Bulut Sütunu’ operasyonunda ölü sayısı 15’e yükselirken, Gazze’den İsrail’e atılan füzeler 3 İsraillinin ölümüne yol açtı. İsrail’in 2008’deki Dökme Kurşun Operasyonu sonrası en ağır saldırıyı yaşayan Gazze’de dün de 5 kişi ölürken yaralı sayısı 120’yi aştı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’nın operasyonlardan sorumlu komutanı Ahmed Caberi’ye önceki gün suikast düzenlenmesiyle başlayan çatışmalarda Gazze’den İsrail’e en az 250 füze ve havan topu atıldı. Çoğu füze savunma sistemi Demir Kubbe tarafından engellendi. Bir füzenin Kiryat Malahi’ye bir eve isabet etmesi sonucu 3 İsrailli ölürken üç kişi yaralandı. Saldırılar nedeniyle Filistin’de kamu binaları boşaltılırken, hastaneler alarm durumuna geçti. Kassam Tugayları, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçun bedelini ödeyeceğini belirtti.
‘Operasyon genişleyebilir’
Hamas lideri Halid Meşal de, “İsrail hiç bir zaman Gazze’yi yenemeyecek” dedi. İsrail Ulaştırma Bakanı İsrail Katz ise “Füze atışlarına son vermezlerse (Hamaslı Başbakan) İsmail Haniye’yi de hedef alırız” tehdidi savurdu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Gerekirse operasyonu genişletmeye hazırız” dedi. İsrail Ordu sözcüsü Yoav Poli Mordeşai, Gazze’ye kara harekatına hazır olduklarını yinelerken Savunma Bakanı Ehud Barak operasyonun uzun sürebileceğini söyledi. Özellikle Gazze’deki silah depolarını vurduklarını savunan İsrail ordusu, uçaklarla bazı yerleşim bölgelerin ‘teröristleri’ desteklememe çağrısını içeren yazılı mesajlar attı. Ocaktaki seçime hazırlanan İsrailli partiler operasyon nedeniyle kampanyalarını geçici süreyle askıya aldı.
BM’den kınama çıkmadı
Acil olarak önceki gece toplanan BM Güvenlik Konseyi’nden ise İsrail’i kınama kararı çıkmadı. Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, uluslararası toplumun İsrail’in yasadışı eylemlerine son vermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi. İsrail’in BM Temsilcisi Ron Prosor ise, “Filistinliler, İsrailli sivillerin üzerine yağmur gibi roket atarken kimse şikayet etmiyordu. Hiçbir ülke, böyle bir duruma müsamaha edemez” dedi. AB -D Temsilcisi Susan Rice ise, Gazze’den İsrail’e yönelik saldırıları kınadıklarını söyledi. Tartışmaların ardından Güvenlik Konseyi herhangi bir ortak açıklama yayımlamadı.

ABD ’den İsrail’e destek
 
Netanyahu ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile telefonda görüşen ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail’in kendini savunma hakkını desteklerini yinelediği, ancak İsrail’e sivil kayıplardan kaçınma çağrısında bulunduğu belirtildi.

‘Bulut Sütunu’na karşı ‘Siccil Taşı’
 
İzzeddin el Kassam Tugayları’nın, İsrail’in adını Tevrat’tan alan Bulut Sütunu operasyonuna karşı misilleme saldırılarına ‘Siccil Taşı’ adını verdi. Siccil Kuran’daki Fil Suresi’nde Allah’ın Kabe’yi korumak için gönderdiği silahı, ‘Bulut Sütunu’ ise Tanrı’nın İsrailoğullarına yardımını simgeliyor. Caber’in cenazesi de dün toprağa verildi.