Çatışmaların şiddeti arttı

Çatışmaların şiddeti arttı
Çatışmaların şiddeti arttı

Fotoğraf: AP

3 haftadır La Planta cezaevini elinde tutan mahkumlar ile, güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor.

KARAKAS - Venezuela'nın başkenti Karakas'ta bir cezaevinin denetimini elinde tutan mahkum ve tutuklularla güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar çıktı.

La Planta cezaevindeki mahkumlarla güvenlik güçleri arasında dün çıkan çatışmaların sabah saatlerinde iki saatten fazla sürdüğü, öğleden sonra da devam ettiği belirtildi. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla da müdahale ettiği olayların çıktığı cezaevinden şiddetli patlamalar duyulduğu kaydedildi.

Bir cezaevi yetkilisi, çatışmaların mahkum ve tutuklular arasında çıktığını söylerken, cezaevindekiler güvenlik güçlerinin kendilerine saldırdığını ifade etti. Yetkililer, çatışmalarda ölen ya da yaralanan olup olmadığı açıklamadı, ancak bir mahkum hafif yaralananlar olduğunu söyledi.

Venezuela'daki cezaevlerinin kapasitesinin 12 bin kişilik olduğu, ancak cezaevlerinde 47 bin civarında mahkum ve tutuklunun bulunduğu belirtiliyor. Venezuela hükümeti, iki mahkumun geçen ay firar girişiminin ve cezaevinin aşırı kalabalık olduğu şikayetlerinin ardından, La Planta cezaevini kapatmaya çalışıyor. Cezaevindekilerin yaklaşık yarısı halihazırda diğer hapishanelere nakledildi, ancak bir grup mahkum ve tutuklu cezaevinin denetimini üç haftadır elinde tutuyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  mahkum

  ,

  güvenlik

  ,

  cezaevi

  ,

  müdahale