Çavizma'nın gözyaşları

Çavizma'nın gözyaşları
Çavizma'nın gözyaşları
Chavez'in ölümüyle sadece Venezüella değil Latin Amerika yasa büründü. Chavez'in görevini üstlenen Maduro sosyalistler adına yarışacak.

Sosyalist söylem ve pratiğiyle sadece Venezüella’da radikal değişikliklere yol açmakla kalmayıp Latin Amerika’da ABD ’ye karşı yeni bir cephenin oluşmasına öncülük eden Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ölümüyle gözler ülkenin ve Bolivarizmin geleceğine çevrildi. Küba’da geçirdiği ameliyatların ardından kanser tedavisini ülkesinde sürdüren Chavez’in ölümünü önceki gece halefi Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro gözyaşları içinde duyurdu. Chavez’in ölmeden önce verdiği talimatla Maduro hem geçici başkanlık görevini üstlendi hem de 30 gün içinde yapılacak seçimde sosyalistlerin adayı olarak öne çıktı. Yasalar gereği parlamento başkanının devlet başkanlığına vekâlet etmesi gerekiyor. Ancak Chavez aralıkta 4. ameliyat için Küba’ya gitmeden önce Maduro’nun önünü açmak için Parlamento Başkanı Diosdado Cabello’nun görevden feragat etmesini sağladı. Yedi günlük yasın yanı sıra okullar tatil edilirken Chavez’in destekçileri meydanlara akın edip gözyaşı döktü. Hastaneden çıkarılan Chavez’in naaşı halk arasında zorlukla Askeri Akademi’ye taşındı.

Ordudan sadakat yemini 

2002’de Amerikan destekli darbe atlatmış olan ülkenin karışabileceği beklentisi nedeniyle ordu birlikleri ülke genelinde konuşlandırıldı. Komutanlar, Bolivarcı devrime bağlılık yemini ederken Savunma Bakanı Diego Molero, ordunun 21 pare top atışının ardından Chavez’in gömüleceği cumaya kadar her saatte bir atış yapacağını duyurdu. Karışıklık çıkar korkusuyla insanların gıda stoku yaptığı belirtildi. Bazı yerlerde şiddet olaylarının yaşandığına, başkent Caracas’ta bir süredir Chavez’in sağlık durumuyla ilgili belirsizliği protesto eden muhaliflerin saldırıya uğradığına dair haberler geldi. Bazı muhaliflerin de havai fişeklerle Chavez’in ölümünü kutladığı bildirildi. Anayasanın işletilmesi çağrısı yapan muhalefet lideri Henrique Capriles halkın endişe ya da korkuya kapılmaması gerektiğini ve ülkenin hak ettiği barışı hep birlikte sağlayacaklarını söyledi. Maduro’nun seçimi kazanacağı ancak ikonik bir liderin ardından ülkeyi nasıl yöneteceğine dair soru işaretleri olduğu, Latin Amerika’da dengelerin değişeceği ve solcu hükümetlerin darbe alacağı yorumları yapılıyor.

ABD temkinli dostlar üzgün

ABD Başkanı Barack Obama: “Yeni bir sayfa açılırken zor günlerde Venezüella halkının yanındayız.”
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad: “Şüpheli bir hastalığa ‘şehit’ düştü. Venezüella cesur bir evladını, dünya efsanevi bir lideri kaybetti. Zamanı geldiğinde İsa ve Mehdi’yle birlikte geri dönecek.” (İran’da bir günlük yas ilan edildi.)
AB Başkanı Herman Van Rompuy: “Güney Amerika’nın bölgesel bütünlüğü için çalıştı. (Bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.)
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: “Daima geleceğe bakan ve kendisine büyük hedefler koyan sıradışı ve güçlü bir insandı.”

Latin Amerikan solu sarsıldı

Küba, Hugo, “Fidel’in öz oğlu gibi” dediği Chavez için üç günlük yas ilan etti. Peru Chavez’i bir dakikalık saygı duruşuyla anarken Ekvador lideri Rafael Correa “Yeri doldurulamaz bir kayıp” dedi. 7 günlük yas ilan eden Bolivya lideri Evo Morales gözyaşı içerisinde “Sarsıldık. Acı içindeyiz. Düşmanları artık rahatça sevinebilir” diye konuştu. Arjantin lideri Cristina Fernandez de Kirchner de üç gün yas ilan etti: “En iyi adamımızı kaybettik.” Brezilya, Kolombiya ve Şili Chavez’i kıtanın selameti için çalışan dost diye andı. Chavez’in yakın dostu aktör Sean Penn “ABD kıymetini bilemediği bir lideri kaybetti” dedi.

Halef ABD’yi suçladı

Hugo Chavez’in ardından iki yıldır mücadele ettiği kanseriyle ilgili tartışma alevlendi. Chavez’in Yardımcısı Nicolas Maduro, Filistin lideri Yaser Arafat’ın durumuyla kıyas yaparak bilimsel komisyonun kanserin nedenini araştırıp ortaya çıkaracağını belirtti. Maduro sorumlu olarak iç ve dış düşmanlardan bahsederken açıkça ABD’yi suçladı. ABD suçlamalara ‘saçma’ yanıtını verdi.