Çavuşoğlu: Nükleer uzlaşma sağlandığı için çok mutluyuz

Çavuşoğlu: Nükleer uzlaşma sağlandığı için çok mutluyuz
Çavuşoğlu: Nükleer uzlaşma sağlandığı için çok mutluyuz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer uzlaşının Türkiye tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.

RADİKAL - İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer uzlaşıya Türkiye 'den ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'ın nükleer programı konusunda varılan anlaşmanın Türkiye tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Çavuşoğlu, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma sağlandığı için çok mutluyuz" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Brezilya'nın 2010 yılındaki çabalarının ardından İran ile vardıkları nükleer anlaşmanın o dönemde destek görmediğini hatırlattı. Çavuşoğlu, İsviçre'de İran ile 5+1 ülkelerinin dün vardığı anlaşmada Tahran'ın çizgisinin 2010 yılında Türkiye ve Brezilya ile vardığı anlaşmadan daha geride olduğunu belirterek, "Umarım Haziran sonunda (varılacak nihai anlaşmada) İran 2010 yılındakiyle aynı çizgiye gelir" diye konuştu.

Obama uzlaşıyı 'tarihi' olarak nitelendirdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgesinde İsrail ya da İran olsun ayrıcalıksız tüm ülkelerin nükleer silahlanmasına karşı olduğunu, buna karşılık barışçıl nükleer teknoloji kullanımını bütünüyle desteklediğini vurguladı.

İsrail: Nükleer İran'a karşı askeri güç masada

'SÜRECİ İLERİ GÖTÜRMEK İÇİN SORUMLU DAVRANILMALI'

Ankara 'da Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, "Türkiye olarak biz, nükleer müzakerelerde gelinen aşamayı olumlu aşama olarak görüyoruz. Herkes bu süreci daha ileri noktaya götürmek için sorumluluk içinde davranmalı ve bu konu, bölgesel istikrar bakımından da yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülmelidir" dedi.

Tahran'da nükleer anlaşma kutlaması

ŞİMŞEK: TÜRKİYE'NİN İHRACATINI ARTIRIR

NTV/CNBC-e ortak yayınına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise İran'a yönelik ekonomik yaptırımların kalkmasını sağlayabilecek bu anlaşmanın Türkiye'nin İran'la ihracatını artırmasına yardımcı olacağını ve küresel petrol fiyatlarını düşürebileceğini belirtti.

30 HAZİRAN BEKLENİYOR

İsviçre’nin Lozan kentinde P5+1 ( ABD , Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya) ülkeleri ile Tahran yönetimi arasında sekiz gündür aralıksız süren müzakereler, dün akşam saatlerinde bir sonuca ulaştı. Tarafların kendi kendilerine belirledikleri 31 Mart tarihi aşıldığı halde, 30 Haziran 2015’e kadar nihai bir anlaşmaya kavuşması beklenen mutabakat çerçevesi üzerinde uzlaşıldı.

İran, uranyum zenginleştirmede kullandığı santrifüjleri 3’te 2 azaltıp elindeki uranyum stokunu 300 kg’a indirmeye ve plütonyum üreten ağır su reaktörünü sökmeye razı olurken, uluslararası toplum da bu uygulamaları sonrası İran’a yönelik yaptırımları kaldırmayı kabul etti. (Hürriyet/Ajanslar)

Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit