Çeçen-İçkerya bağımsız Çeçenya'ya dair sürgünde bir sembol

Çeçen-İçkerya bağımsız Çeçenya'ya dair sürgünde bir sembol
Çeçen-İçkerya bağımsız Çeçenya'ya dair sürgünde bir sembol
Haber: Fehim TAŞTEKİN / Arşivi

Ankara ’da öldürülen Medet Ünlü , 2008’den bu yana İstanbul ’da Çeçenlere yönelik cinayetlerin sonuncusu olarak kayda geçti.

Son cinayet suikastların hem İstanbul dışına taşınması hem de Türkiye vatandaşı Çeçenlere yönelmesi açısından önceki saldırılardan ayrılıyor. Ailesinden edindiğim bilgilere göre saldırıyı gerçekleştiren kişi tahminen Medet Ünlü’nün daha önceden tanıdığı ve ofisine gelip giden birisi.

Ancak kimliğini henüz bilen yok. Ailesi olası zanlı olarak Rus yanlısı Çeçenya lideri Ramzan Kadirov’un adamlarını işaret ediyor. Medet Ünlü, ‘Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti fahri konsolosu’ sıfatını taşıyordu.

Çeçen-İçkerya, 1991’de SSCB’nin dağılması sonrası Cohar Dudayev’in bağımsızlığını ilan ettiği cumhuriyetin adı. 2007’de Çeçen-İçkerya lideri Doku Umarov, Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti’ni resen feshettiğini belirtip Kafkasya Emirliği örgütünü kurmuştu. Yeni hareketin hedefi sadece Çeçenya değil tüm Kafkasya’da şeriata dayalı bir bağımsız devlet kurmaktı. Böylece Çeçen cephesi üçe ayrılmış oldu.

Bir tarafta Moskova güdümlü Kadirov yönetimi, diğer yanda Londra’da sürgünde yaşayan Ahmet Zakayev’in başbakanlığını üstlendiği Çeçen-İçkerya, diğer tarafta savaşı Kafkasya geneline yayan ve farklı etnik grupları içine alan Kafkasya Emirliği. Etkisini ve temsil gücünü iyice yitirip sembolik hale gelen Çeçen-İçkerya’nın geride kalan bir avuç ekibinin haliyle hem Rus yanlısı Çeçen yönetimi hem de Kafkasya Emirliği ile sorunları var.

Ancak Medet Ünlü’nün yolları ayrılsa da Kafkasya Emirliği hareketinin temsilcileriyle eski hukuklarına dayalı olarak diyalogu kesmediği biliniyor.

Daha önce Gazi Edilsultanov, Ali Osayev, İslam Canibekov, Berg-Hac Musayev, Rustam Altemirov ve Zaurbek Amriyev’e yönelik suikastlarda zanlı olarak Kadirov’un adamları ve Rus istihbaratının adı geçti ama cinayetler aydınlatılamadı. Bu durum Çeçenlere yönelik saldırıların cezasız kaldığı yönünde bir sonuç doğurdu.