Çeçenistan'da Charlie Hebdo protestosuna binler katıldı

Çeçenistan'da Charlie Hebdo protestosuna binler katıldı
Çeçenistan'da Charlie Hebdo protestosuna binler katıldı
Çeçenistan'da, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun yeni sayısında yer alan Hz.Muhammed karikatürünü protesto etmek isteyen binlerce kişi sokağa çıktı.

RADİKAL - Çeçenistan'da, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlanmasını protesto etmek amacıyla "Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" mitingi düzenlendi. Çeçenler sabah saatlerinden itibaren başkent Grozni'deki "Çeçenistan'ın Kalbi" camisine gelmeye başladı.

Ellerinde "Biz Hazreti Muhammed'i seviyoruz", "Ellerinizi Peygamberimizden çekin", "Biz karikatürlerin yayınlanmasına karşıyız" yazılı dövizler taşıyan katılımcılar, "Ey Allah'ın Resulu biz seni seviyoruz" dedi, salavat ve tekbir getirdi.'SAHTE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE DEMOKRASİ KILIFI'

Binlerce kişinin katıldığı mitingde Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Avrupa'daki gazeteciler ve siyasetçilerin "sahte ifade özgürlüğü ve demokrasi kılıfı" altında "hakaret ve kültürsüzlük özgürlüğü" geliştirdiğini ve milyonlarca inançlı insanın "duygularına hakaret ettiğini" söyledi.

Kadirov, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün, bütün Müslümanların kutsalı olan Hazreti Muhammed'e karikatür yoluyla hakaret edenlere ve onları destekleyenlere karşı itirazımızı bildiriyoruz. Fransa yönetimi, saldırıyı düzenleyenleri ve karikatürü yayınlayanları kınamak yerine, kan dökülmesine neden olanları desteklemek için sokak gösterisi düzenledi. Biz bugün Peygamberimize karşı yapılan hakaretin kabul edilmez olduğunu ve gerektiğinde onun için kendimizi feda etmeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. İslam barış ve dayanışma dinidir. Biz kendi ülkemizde ve dünyada istikrarın sağlanmasını istiyoruz."'KARİKATÜRLERE HAYIR DİİYORUZ'

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin de Müslüman toplumunun hiçbir dine ve değerlere saldırılmasını kabul etmediğini vurgulayarak, "İslam barış demektir ve bu bir hakikattir. Hiç kimse dinimize terör damgası vuramaz. Burada toplanarak karikatürlere hayır diyoruz" ifadelerini kullandı.

Grozni ve Mahaçkale Patriği Varlaam, Rusya Ortodokslarının Müslüman kardeşlerinin yanında olduğunu belirterek "Hazreti Muhammed'e ve insanların dini duygularına hakaret edenlere, dinler arasında nefret uyandırmaya çalışanlara karşı olduklarını" dile getirdi.

ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN SONA ERDİ

Miting Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri müftü ve dini temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti. "Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" mitingi, meydanda toplu halde kılınan öğle namazının ardından sona erdi. (AA)