Çek Cumhuriyeti'nde evsizleri 'internet modemi' yaptılar

Çek Cumhuriyeti'nde evsizleri 'internet modemi' yaptılar
Çek Cumhuriyeti'nde evsizleri 'internet modemi' yaptılar
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da Yaşam İçin Kablosuz Bağlantı (WİFİ4Life) adlı yardım kuruluşu, kent sokaklarında yaşayan evsiz insanları 'kablosuz modem' olarak kullanma projesi başlattı. Kuruluş, evsizlerin modem ve şarj cihazı taşımaları karşılığında yiyecek, giyecek ve barınma olanağı sağlıyor.

RADİKAL - Prag'da bir yardım kuruluşu, sokaklarda yaşayan evsizlere bir modem ve şarj cihazı taşımaları karşılığında yiyecek, giyecek ve barınma olanağı sağlıyor. Çek medyasında yer alan haberlere göre, Yaşam İçin Kablosuz Bağlantı (WİFİ4Life) adlı yardım kuruluşu, başkent Prag sokaklarında yaşayan evsiz insanları "kablosuz modem" olarak kullanma projesi başlattı. Proje kapsamında sokakta yaşayanlara internet bağlantı noktası olarak bir modem ve şarj cihazı veriliyor.

İhtiyacı olanlar bu modem üzerinden internete bağlanabiliyor ve şarj cihazıyla telefonlarını şarj edebiliyor. İnternet ve şarj hizmeti veren evsizlere yaptıkları hizmet karşılığında yiyecek, giyecek, harçlık ve barınma imkanı veriliyor. Projenin başkanı Lubos Bolecek, evsiz kişilerin sürekli sokaklarda yaşadığını ve hiçbir iş yapmadığını belirterek, "İnternet sunmak onların yapabileceği işlerden bir tanesidir" dedi.

İKİ AYLIĞINA SPONSOR

Bolecek, projenin hem evsiz insanları topluma entegre etmek için hem de internete veya şarja ihtiyacı olan turistler için çok faydalı olduğunu söyledi. İnternetin ücretsiz sunulduğu ve bazı firmaların projeyi finanse etmek üzere iki aylığına sponsor olduğu belirtildi.

Projenin ilk uygulayıcısı Kamil Krtil, haftada 5 gün ve günde 8 saat metro istasyonunda hizmet verdiğini söyledi. Kritl, "İnternet modemi, gazeteler veya dergiler kadar ağır değil. Üstelik internet için gazete ve dergilerde olduğu gibi başta para ödemeye gerek yok. Buda önemli bir avantaj bizim için" ifadelerini kullandı.