Çek liderden Türkiye'ye AB desteği

Çek liderden Türkiye'ye AB desteği
Çek liderden Türkiye'ye AB desteği
Ankara'da temaslarda bulunan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini belirtti ancak 'Avrupa Birliği sizin için bugün dahi cazip bir hedef mi bilemiyorum' yorumunda bulundu.ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, resmi ziyaret için Türkiye 'de bulunan Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve eşi Livia Klausova onuruna Çankaya Köşkü'nde resmi akşam yemeği verdi.

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında 6 yılda en üst seviyede 3 resmi ziyaret gerçekleştirilmesinin, ikili ilişkileri besleyen tarihi dostluk ve ittifak ruhunun en güzel ispatı olduğunu ifade eden Gül, “Bu ziyaretinizin de ülkelerimizin örnek işbirliğinde yeni ufuklar açacağına inanıyorum” diye konuştu.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Klaus da yemekteki sözlerine, Türkiye'de gördüğü samimi karşılamaya teşekkür ederek başladı.

İlk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği 2006'dan bu yana Türkiye'nin çok başarılı bir dönem geçirdiğini vurgulayan Klaus, ekonomik kalkınma ve hayat standardının yükselmesinde göze çarpan bir ilerleme kaydettiğini, istikrarlı demokratik bir ülke konumuna geldiğini ve İslam dünyasında birçok ülke için ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Klaus, Türkiye'nin dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri arasına girdiğini ve Çek Cumhuriyeti için siyasi ve ticari alanlarda çok cazip bir ortak olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin AB üyelik sürecine de değinen Klaus, Türkiye'nin yarım asırdır sabırlı bir üyelik adayı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu konu ve bu gerçek, zaman zaman dönüşümlü olarak ülkenizde ve bazı Avrupa ülkelerinde veya daha ziyade Avrupa Birliği'nin genişlemesine ilgi duymayan bazı siyasetçilerde değişik tutkular uyandırmaktadır. Henüz AB üyesi olmamanız sizleri üzmemelidir. Dinamik kalkınmanız ve çok yönlü toplumsal gelişmenizin tam tersine kriz içinde bulunan Avro Bölgesine bakacak olursak, başarılı bir gelişme modelinin ortak bir para biriminden, sürekli genişleyen fon ve teşvik hacminden, regülasyon artışından ve de iktisat politikasının uluslar üstü merkeziyetçiliğinden ibaret olmadığını görüyoruz.

Avrupa Birliği sizin için bugün dahi cazip bir hedef mi bilemiyorum, ancak vurgulamak isterim ki Çek Cumhuriyeti, kendi çıkarları açısından üyeliğinizi dilemektedir. Bu derece büyük, ekonomide güçlü ve dinamik bir ülke, AB'deki mevcut havayı değiştirebilir ve kriz, durgunluk ve gerginlikle sonuçlanan yönelişini değiştirmeye yardımcı olabilir. Her ihtimalde temennimiz, Türkiye'nin ülkemiz için öncelikli bir ekonomik ve siyasi ortağımız ve müttefikimiz kalmasıdır.”

Ziyaretine bir Çek Cumhurbaşkanı ile yurtdışına giden en büyük ticaret heyetinin eşlik ettiğinin altını çizen Klaus, bunun Çek şirketlerinin Türkiye'nin sunduğu olanakların bilincinde olduğunu ve bu fırsatlardan yararlanma niyetini gösterdiğini söyledi. (aa)