Çekler 'damgalamaktan' vazgeçti

Çekler 'damgalamaktan' vazgeçti
Çekler 'damgalamaktan' vazgeçti
Çek Cumhuriyeti'nde polisin göçmenlerin koluna numara yazarak "damgalama" uygulamasına son verildiği açıklandı.

RADİKAL - Dün basına yansıyan görüntülerde Breclav’daki tren istasyonuna gelen, çoğunluğu Suriyeli mülteci olan 200 kişinin kollarına numara yazılması büyük tepki görmüştü.

Macaristan ve Avusturya ’dan çıkan trenlerle Çek Cumhuriyeti’ne gelen Suriyeli mültecilerin kollarına numara yazılması Nazi Almanya ’sındaki toplama kamplarında yapılan insanlık dışı uygulamalara benzetilmişti.

Uygulamayı savunan hükümet sözcüsü Katerina Randlova, kaos ortamında çocukların annelerinden ayrılmasına engel olmak için çalıştıklarını belirtti.

Sözcü, polisin önce mültecilere kağıtlarla sayı verdiğini ancak Suriyelilerin bu kağıtları saklamayıp attığını, bu sebeple kollarına numara yazmaya başladıklarını ifade etti. Randlova bundan sonra mültecilere bileklik verileceğini açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/142776914277691

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avrupa göçmen kabul etsinde nereye kadar. - ahzap

  İslam coğrafyası göçmen üretmeye devam edecektir,bunun sonu yok.Yüz milyonu geçmiş Pakistan ve Bengaldeşe ilaveten Afrikadaki müslüman ülkeler,orta doğu ,ve kuzey Afrika ülkeleri,her geçen gün İslamcılar sayesinde daha yaşanmaz hale geliyor.Göçmenler inançlarına beraber getirdiğinden gittikleri ülkelerde sorun olmaya devam edecek.