Cem Özdemir: Türkiye Alman askerlerini tehlikeye atıyor

Cem Özdemir: Türkiye Alman askerlerini tehlikeye atıyor
Cem Özdemir: Türkiye Alman askerlerini tehlikeye atıyor
Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türk hükümetinin IŞİD ile ciddi olarak mücadele etmediğini söyledi ve 'Türkiye'nin tutumu bölgede konuşlanmış Alman askerlerinin durumunu da tehlikeye atıyor' dedi.

RADİKAL - Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir Türkiye ’nin Alman askerini tehlikeye attığını iddia etti. Türkiye’de tatil yaptığı şu günlerde Die Welt gazetesine konuşan ve Türk hükümetinin IŞİD ile ciddi olarak mücadele etmediğini öne süren Özdemir, Alman hükümetinin de buna göz yumduğunu söyledi. 

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadelesini “El freni çekilmiş bir mücadele” olarak nitelendiren Özdemir, “Amerikalılar açısından belki İncirlik Üssü’nün kullanılması önemli olabilir. Ancak bunun için ödenen bedel oldukça yüksek. Şimdi IŞİD’e karşı mücadelede çok önemli olan güç olan Kürtler zayıflatılıyor” ifadelerini kullandı.

ALMANYA VE BATI'YA DA ELEŞTİRİ

Alman hükümeti ve Batı'nın Türkiye’ye yönelik sert ifadeler kullanmamasını da eleştiren Özdemir, “Şayet sığınmacı akınının durması isteniyorsa, Türkiye’den bir an önce her önlemi alarak IŞİD’i durdurması talep edilmelidir” dedi.

Batı’nın ve Almanya’nın Türkiye’ye kesin ifadelerle ne istediğini belirtmesinin sadece sığınmacılar açısından gerekli olmadığını kaydeden Cem Özdemir, “Bir diğer önemli husus ise, Türkiye’nin tutumu bölgede konuşlanmış Alman askerlerinin durumunu da tehlikeye atıyor. Bu da IŞİD’e karşı aktif mücadele verenlerin hayatını tehlikeye sokuyor” dedi.

'KÜRTLERLE GÖRÜŞEN BEN DEĞİLDİM'

Türkiye’nin şu andaki tutumunu “Kürt karşıtı” olarak nitelendiren Özdemir, “Türkiye, Almanya’da da yasaklı olan PKK ile mücadele ettiğini söylüyor” şeklindeki soruya ise, “PKK ile görüşmeleri yapan ben ya da bir başka Alman politikacı değildi. Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla Hakan Fidan yürüttü. Ayrıca biz de destekledik görüşmeleri. Zira son 30 yıllık silahlı mücadelenin taraflara bir şey kazandırmadığı ortada” diye konuştu.

'PKK YENİDEN SİLAHA SARILDI. YASAK BU NEDENLE KALKMAZ'

PKK’nın Almanya’da yasaklı örgütler kapsamından çıkartılmasının şimdilik doğru olmayacağını da belirten Özdemir, nedenini, “PKK yeniden silaha sarıldı. Yasağın kalkması için zamanlama uygun değil. Ancak ilelebet de yasağın süreceği kanısında değilim. PKK’nın attığı her bomba barbarca bir tutum olduğu kadar aynı zamanda HDP’yi zayıflatırken milliyetçileri güçlendiriyor” dedi. (Ahmet Yıldırım/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/141593314159332

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  antimilitarist yeşiller - user676291

  cem, başında olduğun partinin kuruluş manifestosunda antimilitarizm savunuluryordu. ayrıca, önce almanya'nın nato'dan ayrılması ve sonra da alman ordusunun feshedilmesi hedeflenmişti. bu düşünceleri ve düşünürleri birer birer partiden elediler ve fischer'lerden sonra kala kala senin gibi; -alman ya da başka- bir militar yapının savunuculuğunu yapanlara kaldı yeşiller. yemyeşiller, haki.

  Almanya versiyonu - özgecil

  Avusturya parlamentosunda da aklını Türkiye ´ye rahat vermemekle bozmuş Avusturya muhafazakar partisinden milletvekili bir genç var bilirsiniz, bu zat da onun Almanya ve de Türk kökenli versiyonu. Türk kökenli ama Türkiye ´ye soluk aldırmamak için elinden ne geliyorsa aklınca yapıyor. Türkiye Senin gibi daha yüz kuşak milletvekili görür ve yoluna devam eder.