Cenaze töreni olayları tetikledi

Cenaze töreni olayları tetikledi
Cenaze töreni olayları tetikledi

Cenazeye yaklaşık 6 bin kişi katıldı.

Polisin vurduğu 15 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos'un cenaze törenden sonra olaylar çıktı. Anamuhalefetteki sosyalist parti PASOK, hükümeti istifaya çağırdı.

 

YUNANİSTAN'DAKİ İSYAN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

YORGO KIRBAKİ

ATİNA - Yunanistan'da cumartesi gecesi polis kurşununun bir genci öldürmesiyle patlak veren şiddet dalgası dördüncü gününde de dinmezken, muhalefet krizden çıkış yolu bulamayan hükümeti istifaya çağırdı. 15 yaşındaki Aleksandros Grigoropulos'un öldürülmesini protesto için anarşistlerle öğrencilerin ülke çapında yüzlerce banka şubesi, dükkan, alışveriş merkezi, otel ve otomobili yakıp yağmalayarak devlet dairelerine saldırdığı üç günün ardından, cenaze töreni yeni olaylarla vesile oldu. Olağanüstü hal ilan edeceği iddialarını yalanlayan sağcı Başbakan Kostas Karamanlis, krizden çıkış yolu arayışıyla önceki gece kabineyi olağanüstü toplayıp dün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'la acilen görüştü. Anamuhalefetteki sosyalist parti PASOK, hükümeti istifaya çağırdı.

PASOK lideri Yorgos Papandreu, partisinin parlamento grubuna hitabında erken seçim istedi: "Krizle baş edemeyen hükümet halkın güvenini kaybetmiştir. Artık bu ülkeye verebileceği tek şey var, o da iktidarı bırakmak. Hakkında hüküm vermesi için halka gitmeli ki, çözümü halk bulabilsin." Ancak halkı yatıştırma mesajları da veren Papandreu, yeni şidet olaylarına yol açabilecek gösterilere katılımı önlemek için PASOK taraftarlarını yaşadıkları semtlerin meydanlarında sessiz eylemde bulunmaya çağırdı.

Ödürülen gencin ailesi, kurbana saygı gösterilmesi ve cenaze töreninin yeni olaylar çıkarmak için kullanılmaması çağrısı yaptı. Atina'nın merkezden 10 km uzaktaki sahil semti Paleo Faliron'da elinde birer kırmızı gülle 6 bin kişinin katıldığı cenaze töreni, gençlerin 'Polisler, domuzlar, katiller' sloganları dışında sakin geçti. Ama kalabalık dağılırken, gençler mezarlık çevresindeki polis, TV ekibi, dükkanlara taş atmaya başladı. Polisin gözyaşartıcı gazla karşılık vermesi sonucu çatışma çıkarken, kurbanın yakınları mezarlıktan güçlükle uzaklaştırılabildi.

Öncesinde de Atina'nın merkezinde başını öğretmen sendikalarının çektiği binlerce kişi, 'Katiller, suçlu hükümet' yazan dev bir pankartın gerisinde parlamentoya yürüdü. Gençlerin molotof kokteyli, taş, sopa attığı polis, parlamento önünde zırhlarıyla duvar oluşturduktan sonra, gözyaşartıcı gaz boca ederek kalabalığı Sintagma Meydanı'ndan geri püskürttü. Sintagma’da anarşistlerin sığındığı metro durağını polis kuşatınca yolcular korkulu anlar yaşadı. İkinci büyük kent Selanik'te de yerel yönetim binası önünde toplaşan 2 bin kişi gözyaşartıcı gaz bulutuyla dağıtıldı. Türk Başkonsolosluğu'nun önündeki polis kulübesine atılan molotof kokteyli patlamadı. Polisin bu kez durumu kontrol altına almasını, gösterilere katılımın önceki günlere kıyasla çok daha az olması sağladı.

Cenaze törenine dek 50'den fazla kişi yaralandı. 87 kişiyi gözaltına, ilaveten 100 kişiyi sorguya alan polis, silah dükkanlarını yağmalayan bazı gençlerin etrafa kılıç ve sapanla saldırdığını duyurdu. Önceki günkü çatışmalarda itfaiye 49 işyeri, 47 dükkan, 14 banka şubesi, 20 araç ve üç bakanlıktaki yangınları söndürmeye çağrılırken, 12 polis daha yaralandı. Atina'nın üzerini kaplayan kesif gaz tabakası yüzünden soluk alamayan onlarca kişi hastanelik oldu. Öğrencilerin işgal ettiği ve polisin girmesinin yasak olduğu fakülte binaları önünde de gaz savaşları yaşanıyor. Atina sokakları yakılmış binden fazla çöp bidonu, tuzla buz cam parçaları, çıkarılan kaldırım taşlarından geçilmeyen enkaz halinde. Şiddet olaylarından geriye kalan bir başka manzara, 14-15 yaşındaki öğrencilerin bir bankanın camlarını indirip içeri girdiklerinde, orada toplanan büyüklerin kendilerini alkışlamasıydı. Selanik'te de önceki gün en az 70 dükkan ve yedi banka ateşe verildi. Yunanistan'ın Berlin konsolosluğu ile Londra elçiliğinin bir günde biten işgale uğramasının ardından dün de 60 öğrenci Paris konsolosluğunu kısa süreliğine işgal etti.

Daha önce yüksek işsizlik, sosyalliğini kaybeden ekonomi politikaları ve bir dizi skandal yüzünden zaten eleştirilen, 300 sandalyeli parlamentoda bir sandalye fazlasına dayanan hükümet, Karamanlis'in 'Erteleyin' talebini reddeden sendikaların 24 saatlik genel greviyle boğuşacak. Karamanlis, cumhurbaşkanıyla görüşmesi sonrası, "Şiddetin sorumlularına müsamaha gösterilmeyecek. Trajik bir olay, şiddet eylemlerini demokrasiye, halka ve topluma karşı kullanmak için mazeret gösterilemz" diyerek tüm siyasileri şiddeti kışkırtanları hep birlikte kınamaya ve tecrit etmeye çağırdı. Papulyas da, anarşistlerin eşi görülmemiş tahribata yol açmalarında önemli bir rol oynayan 'halk müsamahası'nı değiştirmek amacıyla, halka şu mesajı verdi: "15 yaşındaki gencin öldürülmesi demokrasiye büyük yara verdi. Yaşananlar hepimizin aklında neden sorusunu yarattı. Bu soruya toplum olarak cevap veremezsek yaralar açık kalacaktır. Kanunlara saygıda herkes ısrar etmelidir."