Cenevre-2 heyetlerinin 'yatacak yeri yok'

Cenevre-2 heyetlerinin 'yatacak yeri yok'
Cenevre-2 heyetlerinin 'yatacak yeri yok'
Suriye rejimi ile muhalifleri aynı masaya oturtmayı amaçlayan ve meşakkatli arabuluculuk çalışmaları sonucunda 22 Ocak'ta yapılmasında karar kılınan Cenevre-2 Konferansı'nın önüne bu kez de 'lojistik engel' çıktı.

Arap Birliği- AB Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, otellerde yer olmadığı için konferansın İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenmesinin sıkıntıya girdiğini söyledi. Nitekim konferansın tarihi Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun yanı sıra bir saat fuarıyla çakışıyor. Bu yüzden organizatörlerin Cenevre’ye alternatif bir yer aradığını belirten İbrahimi’ye göre seçeneklerden biri trenle Cenevre’ye bir saat uzaklıkta olan ve caz festivaliyle ünlü Montreux kenti.

Özgür Suriye Ordusu, Suriye ordusuna katılıyor!

“Montreux’ye yalnızca bir günlüğüne gidebiliriz. Yalnızca Davos ve saat fuarı bitene kadar” diyen İbrahimi, yine de ‘kent profili’ açısından çekinceleri olduğunu dile getirdi: “New York’a gidenler kent merkezine ulaşmak için bir ya da iki saat yol gitmeleri gerektiğini bilirler. Ama Cenevre’de yalnızca 10 dakikada şehir merkezine ya da havaalanına ulaşmış olursunuz. Haliyle şimdi Cenevre’ye gelecek insanlara otellerinin 1 saat 15 dakika mesafede olduğunu söylersek ‘Yok artık, daha neler!’ derler.” (DIŞ HABERLER / CENEVRE)