Cenevre 2 Kasım'da

Cenevre 2 Kasım'da
Cenevre 2 Kasım'da
Suriye'nin kimyasal stokuna dair karar BM'de oybirliğiyle kabul edilirken, Ban "Cenevre 2 konferansını kasım ortasında yapmayı umuyoruz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin üzerinde uzlaştığı Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasına yönelik karar tasarısının önceki gün yapılan oylamada 15 üyenin oybirliğiyle kabul edilmesiyle kritik bir eşik aşılırken, Genel Sekreter Ban Ki-Mun, siyasi geçiş için plananan Cenevre 2 barış konferansı için tarih verdi. Ban, “Barış konferansını kasım ayının ortalarında yapmayı planlıyoruz. BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Lahdar El İbrahimi de muhalefet ve rejimi bir araya getirmek için konferans öncesinde hazırlık çalışmaları yürütecek” açıklamasını yaptı. 

Şam: Cenevre 2’ye hazırız

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi ise ‘hükümetinin Cenevre görüşmelerine uzun süredir hazır olduğunu’ vurguladı. Caferi, “Hükümetim, geçen seneden Rusya’ya, Suriye delegasyonu üyelerinin isimlerini iletti” derken, delegasyon başkanının kim olacağına dair detay vermekten kaçındı. Caferi, BM kararını ‘olumlu’ olarak değerlendirirken, ‘bazı ülkelerin kararı kasten olumsuz yorumlamasını’ ise kınadı. Türkiye , Suudi Arabistan, Katar, Britanya ve ABD ’nin ülkesine silah akışını durdurması gerektiğini savunan Caferi şu eleştiriyi yaptı: “Eğer Cenevre 2 görüşmelerine gidilmesi isteniyorsa, terörist grupları destekleyip milyarlarca dolar akıtanlar bundan imtina etmeli. Böylece herkes diplomatik ruha girebilir. Silah yollamaya ve dünyanın her yerinden teröristleri toplayıp cihat adı altında Suriye’ye göndermeye devam edip ardından da barış için çalışıyormuşsunuz gibi yapamazsınız.”
Bu arada Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Batı’nın muhaliflere desteği kesmesini istedi. RT’ye konuşan Muallim, “Çatışmaların bitmesi olasılığına dair zaman çizelgesine dair değerlendirmeniz nedir” sorusuna şu yanıtı verdi: “Size zaman çizelgesi veremem ancak ABD, Avrupa ve bazı Körfez ülkeleri terörist grupları desteklediği sürece kriz sürecektir. Aksi halde birkaç hafta içerisinde biter” ifadelerini kullandı.