Cenevre-2 sallantıda

Cenevre-2 sallantıda
Cenevre-2 sallantıda

Londra-11 toplantısında Türkiye yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti.

Londra-11 bakanları Suriye muhalefetine Cenevre-2'ye katılma çağrısı yaptı. SMDK 'Esad'ın iktidarı bırakması amaçlanmadıkça toplantıya katılmayacağını açıkladı.

Batı ve Arap ülkeleri dışişleri bakanları Suriye muhalefetini kasımda yapılması planlanan Cenevre-2 Konferansı’na katılmaya ikna etmek için dün Londra’da toplanırken, hem Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad hem de Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Ahmed Carba’dan toplantının akıbetinin muallakta olduğunu düşündürten açıklamalar geldi.

Esad: Cenevre için tarih yok

Lübnan merkezli El Meyadin televizyonuna konuşan Esad, Cenevre-2 barış görüşmeleri için henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi. Esad, “Henüz bir tarih yok. Eğer (Cenevre-2’den) başarılı bir sonuç almayı istiyorsak şu anda buna yardımcı olacak şartlar da oluşmuş değil” ifadelerini kullandı. Hükümetinin Cenevre-2’ye koşulsuz katılacağını ancak buradan bir anlaşma çıkması ihtimalini şu anda zayıf gördüğünü vurgulayan Esad, uluslararası topluma şu soruları sordu: Esad (Cenevre-2’ye) Hangi güçler katılacak? Bunların Suriye halkıyla ilişkisi nedir? Bunlar Suriye halkını mı temsil ediyor yoksa kendilerini yaratan devletleri mi?”
Suriye lideri ayrıca, 2014 seçimlerinde yeniden aday olmak istediğini de söyledi. “Kişisel olarak önümüzdeki seçimlerde aday olmama herhangi bir engel görmüyorum” diyen Esad, Suriye özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi’yi de eleştirdi. İbrahimi’nin 2012’deki Şam ziyaretinde ‘yeniden aday olmaması çağrısı yaptığını’ anımsatan Esad, “Onun misyonu arabuluculuk. Bir arabulucu tarafsız olmalı” dedi. Esad, ‘yetkilerine bağlı kalıp diğer ülkelerin emirlerini uygulamadığı müddetçe İbrahimi’yi Şam’da ağırlayabileceğini’ de ekledi.
SMDK Başkanı Carba ise Londra’da bir araya geldiği Suriye’nin Dostları çekirdek grubundaki 11 ülkenin dışişleri bakanlarına ‘konferans hedefi Esad’ın iktidarı bırakması olmadıkça Cenevre-2’ye katılmayacaklarını’ söyledi. Carba, ‘uluslararası baskıya boyun eğip isyanın amacı olan Esad’ın iktidarı bırakması şartından vazgeçerse muhalefetin itibarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını’ savundu. Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) Başkanı George Sabra da “SMDK içindeki en büyük blokuz. Konferansa katılacak olurlarsa koalisyondan ayrılabiliriz” demişti.
‘Londra 11’ toplantısı bu açıklamaların gölgesinde başlarken, görüşme öncesinde konuşan Britanya Dışişleri Bakanı William Hague ise ‘Cenevre-2’de başarı için muhalefette birlik sağlanmasının hayati önem taşıdığına’ dikkat çekti. Ilımlı muhalefeti desteklemenin, radikalleri iktidar dışında tutmak açısından önemli olduğunu vurgulayan Hague bu sebeple de Londra-11’inin muhalif grupları ‘birlik halinde tavır almaya teşvike çalıştığını’ söyledi. Suriye’de Kaide ile bağlantılı İslamcı grupların giderek daha büyük rol oynadığını ve ılımlı güçlerle mücadelede olduğunu teslim eden Hague şöyle dedi: “Ilımlı muhalifleri desteklememizin nedeni şu: Onlar rol sahibi olmazsa, halkın yapabileceği tek tercih Esad ile radikaller arasında olacak.” Hague, toplantı sonrasında ise ‘ılımlı muhalefetin Cenevre-2’ye katılması gerektiğini’ söyledi.

‘IŞİD muhaliflere yardımın önünü tıkıyor’

Cenevre-2 Konferansı’nın toplanması için uluslararası çaba sürerken ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili Kaide bağlantılı Irak- Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) ılımlı muhaliflere yapılan yardımın önünü tıkadığını belirtti. IŞİD’in ‘kendini dünyaya aşırılık yanlısı bir yüzle tanıttığını’ söyleyen yetkili, grubun ılımlı muhaliflerin iki ayrı cephede savaşmasına neden olarak ülkedeki durumu ‘hükümetle cihatçılar arasındaki savaş’ olarak tanımlayan Suriye lideri Esad’a da arka çıktıklarını savundu. IŞİD’in sınır ötesi çabaları çok aksattığını aktaran yetkili, “Bu, şam’ın kendine güvenip rahat davranmasına neden olur. Müzakereyle sonuç ihtimali de düşer” dedi.

Suriye Türkiye ’den tazminat isteyecek

Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil ‘ülkesinin yıkımına katılan ülkelerin tazminat ödemesi gerektiği’ çıkışını yapıp ‘konunun Cenevre-2 Konferansı’nın ana gündemlerinden olacağını’ söyledi. RT’yekonuşan Cemil şöyle dedi: “Cenevre’de tazminat konusunun müzakere edilmesi önceliklerimizden. Suriye’nin zengin kaynaklara sahip bir ülke olduğu unutulmamalı. Ancak tüm bu yıkımdan sonra kendi kaynakları yeniden inşa için yetersiz. Bu sebeple özel fonlar ve ek kaynaklar, tazminat formundakiler de dâhil harekete geçirilmeli. Suriye’yi yıkan ülkelerin bunu tazmin etmesi çok doğal.” Cemil, ‘Türkiye’yi de sanayi merkezi Halep’i yağmalamakla’ suçladı. Cemil, dış destekli muhalif grupların temsilciliğini üstlenen yolsuzluğa bulaşmış kişilerin de yeniden inşaya katkıda bulunması gerektiğini ekledi.

Esad’dan Gezi’li fotoğraf

Uluslararası Kadınlar Demokratik Federasyonu (WIDF) üyeleriyle Şam’da görüşen Esad’a Gezi olaylarının sloganı haline gelen ‘Boyun eğme’ yazılı flama hediye edildi. Hükümetin resmi Instagram hesabından paylaşılan fotoğrafın altında Esad’ın “Egemenliğik ve bağımsızlığımızı hedef alınmaktadır” sözlerine yer verildi.